Σόκαρε την Γερμανία και έδειξε τις προθέσεις του το Μεξικό!

Μια μεγάλη έκπληξη περίμενε τους πρωταθλητές κόσμου, καθώς η Γερμανία ηττήθηκε με 0-1 από το Μεξικό στον πρώτο αγώνα του ομίλου τους.
Ισορροπημένα τα πράγματα στο πρώτο 45λεπτο, με τις ομάδες να έχουν τις στιγμές τους και οι δύο ανά διαστήματα.Το Μεξικό έδειξε τις προθέσεις του στο πρώτο 10λεπτο, με την φάση του Λοσάνο στο 1' να ξεχωρίζει.Από το 15' και μετά κυρίαρχοι ήταν οι Γερμανοί και αυτό το φανερώνει η δουλειά που έπρεπε να βγάλει ο τερματοφύλακας του Μεξικού, Οτσόα και ήταν αρκετή.Το γκολ ωστόσο ήρθε στο 35' με μία αντεπίθεση βγαλμένη από όνειρο, ο Λοσάνο την ολοκλήρωσε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα .Κοντά στο 1-1 η Γερμανία με τον Κρος να εκτελεί φάουλ, ωστόσο αυτή βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι ,αφού την ακούμπησε όσο έπρεπε ο Οτσόα.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Η Γερμανία να βρίσκεται στην επίθεση και να προσπαθεί με οποιονδήποτε τρόπο να φθάσει στην ισοφάριση.Το Μεξικό άντεχε και με κόντρα επιθέσεις προσπάθησε για την επίτευξη του δεύτερου τέρματος.