Απομακρύνεται το ευρωπαϊκό για τους Μάγκες! Ποτάισα Τούρντα-ΑΕΚ 33-22

Οι Μάγκες ηττήθηκαν από τη Ρουμάνικη ομάδα με 33-22 , όμως ελπίζουν για το θαύμα στο ΟΑΚΑ!

Δυναμικά μπήκε η Ένωση στο παιχνίδι και δίχως να φοβηθεί την αντίπαλο προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να επιβάλλει τον ρυθμό της. Δύο γρήγορα τέρματα των γηπεδούχων άφησαν πίσω στο σκορ την ΑΕΚ, που με τις καταπληκτικές επεμβάσεις του Ραντούλοβιτς και τα εξαιρετικά γκολ του Μυλωνά κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-3. Άμεση, ωστόσο ήταν και η απάντηση της Ποτάισα που πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ και έκανε νταμπλ σκορ, φτάνοντας τη διαφορά στα 5 γκολ (10-5). Η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο μέρος έφτασε μέχρι και τα 6 τέρματα (12-6), όμως η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μυλωνά μείωσε σε 14-11, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τους Μάγκες, που η εμφάνισή τους δεν θύμιζε σε τίποτα αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Ένα γρήγορο γκολ του Βραζάλιτσα έφερε την ΑΕΚ κοντά στην Ποτάισα και μείωσε τη διαφορά στα 2 γκολ, όμως οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με σερί 9-2 έφτασαν το σκορ σε 22-13 μέσα σε λίγα λεπτά! Τίποτα δεν έβγαινε για την Ένωση και χωρίς να υπάρχει καθαρό μυαλό σε καθοριστικά σημεία του αγώνα δεν μπόρεσε να πλησιάσει τους Ρουμάνους και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια με τελικό σκορ το -

Όλα θα κριθούν την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ θα υποδεχτεί την Ποτάισα στις 19:00 στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ και θα κυνηγήσει το θαύμα για να σηκώσει μπροστά στον κόσμο της το πρώτο ευρωπαϊκό της τρόπαιο!

Πεντάλεπτα:

Α΄ ημίχρονο: (0΄-5΄) 2-0, (5΄-10΄) 4-3, (10΄-15΄) 7-5, (15΄-20΄) 10-6, (20΄-25΄) 12-7, (25΄-30΄) 14-11

Β΄ ημίχρονο: (0΄-5΄) 19-12, (5΄-10΄) 21-13, (10΄-15΄) 24-15, (15΄-20΄) 27-17, (20΄-25΄) 29-19, (25΄-30΄) 33-22