Πράσινη κυριαρχία!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κόντρα στο Ολυμπιακό. Οι πράσινοι επικράτησαν με σκορ 68-61 της ομάδας του Σφαιρόπουλου, πανηγυρίζοντας έτσι την 14η νίκη τους στην Basket League, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 10-4.

Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν έως και με +11 (7-18) στα μέσα της πρώτης περιόδου και ολοκλήρωσαν την περίοδο με σκορ 11-20. Οι Λεκαβίτσιους και Βουγιούκας έδωσαν νέα ''αύρα'' στον Παναθηναικό εν όψη δεύτερης περιόδου και ήταν οι κύριοι αυτουργοί της μείωσης του σκορ, φθείροντας μάλιστα και με φάουλ τους ψηλούς των Πειραιωτών. Έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 30-32.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο μονομάχοι ευστόχησαν σε κάποια ''μεγάλα'' σουτ. Τον χορό άρχισε ο Παπανικολάου (30-35) για να ''πάρει την σκυτάλη'' από πλευράς γηπεδούχων ο Κέι Σι Ρίβερς, με δυο τρίποντες ''βόμβες'' στο 23'. Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε απάντηση και με κύριο αυτουργό ξανά τον 28χρονο σμολ φόργουορντ και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι ο Παππάς να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή. Ο λόγος για τον Ντίνο Μήτογλου ο οποίος έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο να πάρει ο Παναθηναϊκός αέρα 8 πόντων στην αρχή της περιόδου (61-53, πετυχαίνοντας ένα τρίποντο και δυο καλάθια). Στην πορεία ο Ολυμπιακός έδειχνε να μένει από δυνάμεις και μόνο ο Γιώργος Πρίντεζης κρατούσε ''ζωντανούς'' τους Πειραιώτες μειώνοντας και προσωρινά σε 65-60. Το νερό όμως είχε μπει στο αυλάκι, η ομάδα του Πασκουάλ δεν απειλήθηκε και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον αιώνιο αντίπαλό του.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 , Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5 (1) Ντένμον, Γκιστ 6, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Μήτογλου 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (12 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, ΜακΛίν 9, Στρέλνιεκς 1, Ρόμπερτς 4, Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 2.