Πέταξε στην πρώτη θέση,ΠΑΟΚ- Απόλλων Σμύρνης 3-0

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Απόλλωνα στην
Τούμπα.Θέλοντας να εκμεταλλευτεί την χθεσινή  γκέλα της Ένωσης μπήκε με αποφασιστικότητα  προκειμένου να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα στο παιχνίδι.Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε 2 γκολ το πρώτο με πλάσε του Μάκ στο 27ο λεπτό ενώ το δεύτερο διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Κονέ στις καθυστερήσεις.Το τελικό σκορ 3-0 διαμορφώθηκε από τον Πρίγιοβιτς στο 91ο λεπτό.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης περιορίζοντας τους παίκτες του Απόλλωνα στο δικό τους μισό.Στο 5ο λεπτό μετά από κακό σουτ του Πελκά ο Τσουκαλάς έδιωξε πάνω στην γραμμή.Ο Δικέφαλος πίεζε για ένα γρήγορο γκολ ώστε να αποφορτιστεί από το άγχος και να παίξει στην συνέχεια ήρεμα το παιχνίδι του.Στο 27ο λεπτό  ο  Τσουκαλάς έκανε  λάθος με τον Μακ να κλέβει και τον Πρίγιοβιτς πανέξυπνα να ανοίγει με τη μία στο κενό χώρο με στόχο και πάλι τον Σλοβάκο. Ο Χουάντερσον άργησε να βγει με αποτέλεσμα ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων να τον προλάβει και με ωραίο πλασέ να κάνει το 1-0 για το δικέφαλο του Βορρά.Μετά το γκολ που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και παράλληλα να ανακόψουν τις επιθετικές προσπάθειες του ΠΑΟΚ.Το 2-0 ήρθε για τον Δικέφαλο με αυτογκόλ του Κονέ όταν μετά από κόρνερ του Πέλκα, ο Μάτος δεν πρόλαβε να πάρει την κεφαλιά με αποτέλεσμα ο Κόνε στην απέλπιδα προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.Το πρώτο ημίχρονο άνηκε από την αρχή μέχρι το τέλος του στον ΠΑΟΚ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα όποια αμυντικά κενά άφηναν οι παίκτες του Απόλλωνα,έβαλε δύο γκολ σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και πηγαίνει στο δεύτερο ημίχρονο με λιγότερο άγχος.
Η φάση του 1-0.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Στο 46ο λεπτό  ο  Μαουρίσιο έστειλε τετ-α-τετ τον Πέλκα  δεν πλάσαρε σωστά και έχασε την ευκαιρία να διαμορφώσει το 3-0.Στο 53ο λεπτό ο Απόλλωνας πραγματοποίησε την πρώτη τελική στην εστία των γηπεδούχων με το σουτ του Κονέ να περνά άουτ.Στο 56ο λεπτό ο Βαρέλα υπέπεσε σε λάθος δίνοντας την ευκαιρία στον Ναδάλες να σουτάρει και να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.Στο 58ο λεπτό δεύτερο χαμένο τετ-α-τετ για τον Πέλκα έπειτα από πάσα του Κάμπος,στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μάκ απομάκρυνε και πάλι ο Χουάντερσον.Στο 68ο λεπτό  το γκολ του Πρίγιοβιτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.Τα επόμενα λεπτά δεν είχαν πολλές φάσεις με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά δεν δημιουργούσε ευκαιρίες όπως έκανε και στο πρώτο ημίχρονο.Στο 84ο λεπτό είχαμε δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Ναδάλες,τον παίκτη που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη στο 56ο λεπτό,επειδή καθυστέρησε να εκτελέσει ένα φάουλ.Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις   ο Πρίγιοβιτς αξιοποίησε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μάτος και διαμόρφωσε το 3-0.Ο Δικέφαλος ξεπέρασε στους δύο βαθμούς την ΑΕΚ και πέτυχε την ένατη νίκη στην Τούμπα.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Βιεϊρίνια, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο, Κάμπος, Μακ, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης: Χουάντερσον. Κούρος, Μπαρτολίνι, Ζησόπουλος, Στάθης, Τσουκαλάς, Κοντοές, Ναδάλες, Κονέ, Ντεβέσα, Αλμπάνης.