Παναθηναϊκός-Ολυμπιακος 1-0. Πράσινο το ντέρμπι

Ο Βιγιαφάνιες υπέγραψε το ντέρμπι της Λεωφόρου και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού.

Το πρώτο φετινό ελληνικό clasico βάφτηκε πράσινο. Ο Παναθηναϊκός νίκησε στην κατάμεστη Λεωφόρο τον Ολυμπιακό με 1-0 και τον πλησίασε στον ένα βαθμό.

Το παιχνίδι στο πρώτο είκοσαλεπτο ήταν σχετικά ισορροπημένο, αλλά την υπέροχη είχε ο Παναθηναϊκός,ο οποίος μπήκε δυνατά κυνηγώντας το γρήγορο γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις έχοντας πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά στο ματς. Στο 55ο λεπτό οι "πράσινοι" άνοιξαν το σκορ με τον Βιγιαφάνιες. Ο Μολίνς μοίρασε στον Λουντ, ο οποίος έκανε το γύρισμα από αριστερά, αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού και ο Βιγιαφάνιες ανενόχλητος έκανε το 1-0. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό αλλά η κούραση έκανε την εμφάνιση της.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε την κόπωση του Παναθηναϊκού και τον έκλεισε στην περιοχή του χωρίς αποτέλεσμα. Οι ερυθρόλευκοι ρίσκαραν όσο μπορούσαν αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστια νίκη.