Ανασκόπηση Premier League 5ης αγωνιστικής

Η 5η αγωνιστική της Premier League πέρασε με τις ομάδες του Μαντσεστερ να βρίσκονται
ισόβαθμες στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς,ενώ αντίθετα η Κρύσταλ Πάλας δεν έχει πάρει ούτε ένα βαθμό,μένοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ 0-1 ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ
Η Σαουθάμπτον βρήκε δίχτυα πολύ νωρίς στο ματς μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ντέιβις  ωστόσο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και έμεινε το 0-1 ως τελικό αποτέλεσμα.Μετά από αυτή την νίκη η σαουθάμπτον σκαρφάλωσε στην 9η θέση με 8 βαθμούς ενώ η κρίσταλ πάλας είναι στάσιμη στην τελευταία θέση με 0 βαθμούς.
ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ  0-0 ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ
Δεν μπορούσαν αμφότερες οι δύο ομάδες να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το τελικό 0-0 να φαντάζει ικανοποιητικό και για τις δύο.Η κορυφαία στιγμή του αγώνα ήρθε με το δοκάρι του Ομπιάγκ στο 29ο λεπτό.Με αυτήν την ισοπαλία η Γουεστ Μπρομ είναι στους 8 βαθμούς και στην 10η θέση ενώ η Γουεστ Χαμ είναι στους 4 και στην 17η θέση.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ 0-6 ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΥ
Έσπειρε φόβο και παρέμεινε κορυφή η ομάδα του Γκουαρντιόλα
Σε μεγάλα κέφια ήταν η ομάδα της σίτυ αφού επιβλήθηκε με 0-6 της ομάδας του Ορέστη Καρνέζη και παρέμεινε στην κορυφή με 13 βαθμούς,ενώ η Γουότφορντ είναι στην 11η θέση με 8 βαθμούς.Το σκορ διαμορφώθηκε με χατ τρικ του Αγκουέρο, 1 γκολ του Γκαμπρίελ Τζίζους άλλο ένα από τον Οταμέντι και 1 γκολ από το σημείο του πέναλτι για τον Στέρλιγκ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-1 ΜΠΕΡΝΛΙ
Κόλλησαν οι Κόκκινοι
Γκέλα για την ομάδα του Γιούγκεν Κλοπ η οποία δεν μπορούσε να  νικήσει την νεοφώτιστη Μπέρνλι με αποτέλεσμα να μένει στην 6η θέση με 8 βαθμούς ισόβαθμοι με την Μπέρνλι.Το σκορ άνοιξε η Μπέρνλι με τον Αρφιέλντ στο 20ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Σαλάχ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 2-1 ΣΤΟΟΥΚ
Μετά από δύο συνεχόμενες νίκες η νιουκάστλ επικράτησε 2-1 της στοούκ και έφτασε στην 4η θέση με 9 βαθμούς ενώ η Στοούκ είναι στην 13η θέση με 5 βαθμούς.Το σκορ διαμορφώθηκε με τον Ατσού στο 19ο λεπτό να κάνει το 1-0 τον Σακίρι στο 57ο λεπτό να ισοφαρίζει ενώ το νικητήριο γκολ το έβαλε ο Λασκέλλες με κεφαλιά στο 68ο λεπτό.
ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ 1-1 ΛΕΣΤΕΡ
Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες με την Χάντερσφιλντ να φτάνει τους 8 βαθμούς ενώ την Λέστερ να παραμένει στην 15η θέση και στους 4 βαθμούς.Το σκορ άνοιξε στο 46ο λεπτό ο Ντεπουάτρ,η απάντηση από την Λέστερ ήρθε γρήγορα στο 50ο λεπτό με τον Βαρντύ από την άσπρη βούλα να εκτελεί εύστοχα και να ισοφαρίζει σε 1-1.
ΤΟΤΕΝΑΜ 0-0 ΣΟΥΟΝΣΙ
Σημαντική βαθμολογική απώλεια για τα Σπιρούνια
  Έχασε την επαφή από την κορυφή η Τότεναμ και έμεινε στην 5η θέση και τους 8 βαθμούς αφού αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Τότεναμ.Ο Χάρυ Κέιν ήταν μοιραίος για την ομάδα τους εχθές αφού σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια μία με σουτ και μία με κεφαλιά.Η Σουόνσι μετά από αυτήν την ισοπαλία έμεινε στους 5 βαθμούς και στην 14η θέση.
ΤΣΕΛΣΙ 0-0 ΑΡΣΕΝΑΛ
Λευκή ισοπαλία στο Λονδρέζικο ντέρμπι

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Τσέλσι και Άρσεναλ στο ντέρμπι της 5η αγωνιστικής.Η  Τσέλσι έφτασε την 3η θέση και τους 10 βαθμούς ,ενώ η Άρσεναλ έμεινε στην 12η θέση και τους 7 βαθμούς.Η καλύτερη στίγμη στο ματς ήρθε για την Άρσεναλ στο 42ο λεπτό με το δοκάρι του Ράμσει.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ 4-0 ΕΒΕΡΤΟΝ
Ξανά τεσσάρα και κορυφή η Γιουναιτεντ

Μόνο εφιαλτική δεν ήταν η επιστροφή του Γουέιν Ρούνει στο  Μάντσεστερ αφού η Έβερτον υπέστη βαριά ήττα από τους Κόκκινους Διαβόλους και παρέμεινε στην 18η θέση και τους 4 βαθμούς,ενώ η ομάδα του Μουρίνιο έμεινε κορυφή με 13 βαθμούς.Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Βαλένσια,ενώ τα επόμενα τρία μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο,στο 83ο λεπτό ο Μικιταριάν διπλασίασε τα τέρματα, ο Λουκάκου έκανε το 3-0 ενώ στο 89ο λεπτό από την άσπρη βούλα ο Μαρσιάλ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ 2-1 ΜΠΡΑΙΤΟΝ
Η πρώτη νίκη για την Μπορνμουθ στο πρωτάθλημα είναι γεγονός και μάλιστα αυτή συνδυάστηκε με μετατροπή.Το σκορ άνοιξε στο 55ο λεπτό ο Μαρσς ο Σουρμάν στο 67ο λεπτό ισοφάρισε ενώ ο Ντεφόε ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 75ο λεπτό κάνοντας το 2-1.Η Μπράιτον παρέμεινε στους 4 βαθμούς και στην 16η θέση ενώ η Μπορνμουθ είναι στην 19η θέση με 3 βαθμούς.