Με την Γιουγκ παίζει ο Ολυμπιακός στον τελικό του πόλο!

Η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο. Στον δεύτερο ημιτελικό επικράτησε 15-14 της Προ Ρέκο στα πέναλτι.

Και ο αντίπαλος του Ολυμπιακού είναι η Γιουνγκ Ντουμπρόβνικ!

Οι Κροάτες νίκησαν 15-14 την Προ Ρέκο στα πέναλτι στον δεύτερο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του πόλο και θα τεθεί απέναντι στους ερυθρόλευκους στο μεγάλο ραντεβού για την κατάκτηση της κορυφής στο ευρωπαϊκό πόλο.

Πρόκειται για επανάληψη του τελικού του 2001 καθώς ο Ολυμπιακός και η Γιουνγκ είχαν κοντραριστεί σε αυτόν, με τον τίτλο να καταλήγει στην κροατική ομάδα. Ωστόσο, ο νικητής στο παιχνίδι είχε κριθεί με τη διαιτησία να παίζει καθοριστικό ρόλο και να μην κατοχυρώνει ένα κανονικό τέρμα του Χατζηθεοδώρου.

Στον σημερινό ημιτελικό οι Ιταλοί είχαν προηγηθεί με 10-8 περίπου σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, αλλά τελικά οι Κροάτες ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί ήταν καθοριστική η παρουσία του Μίτσαρ του τερματοφύλακά τους καθώς απέκρουσε το πέναλτι του Φιλίποβιτς και έδωσε την πρόκριση στον τελικό.