Έχασε στην παράταση ο Ολυμπιακός, 96-89 η Λαμποράλ

Την ήττα με 96-89 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ισπανία από την Λαμποράλ Κούτσα σε παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας.
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς έχοντας βρεθεί στο -14, ενώ είχε σε μεγάλη βραδιά τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην αρχή του αγώνα 8-4, ωστόσο στη συνέχεια κόλλησε σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 10’ με 21-18. Για τη Λαμποράλ ένα σερί 6-0 διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου, ενώ οι Ισπανοί συνέχισαν με νέο 5-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 8 26-18).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχασαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να πηγαίνουν ακόμη και στο +10 (33-23). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιάννη Μπουρούση, που διαμόρφωσαν το 48-39 του ημιχρόνου.

Για τον Ολυμπιακό ο Ματ Λοτζέσκι σκόραρε ακατάπαυστα και με την δική του ώθηση οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο 50-44, όμως η Λαμποράλ που έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο ξέφυγε με 13 (57-44), στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, ο Στρόμπερι έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα στο 30’ οι Πειραιώτες να φτάσουν στο -6.

Με τον Σπανούλη να σκοράρει ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα καλάθια (71-72), όμως περίπου 2:30’’ πριν το τέλος η ομάδα της Βιτόρια δημιούργησε νέα διαφορά 5 πόντων (77-72). Οι Μάντζαρης και Λοτζέσκι πέτυχαν την ανατροπή με τρίποντα και έβαλαν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού, ενώ το παιχνίδι τελείωσε με 80-80 και οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς από μακρινή απόσταση θεωρήθηκε εκτός χρόνου.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Λαμποράλ Κούτσα βρήκε λύσεις για να σκοράρει και έτσι έφτασε στην τελική επικράτηση με 96-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80 κ.α., 96-89.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Ντιόπ Μ., Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2τρ., 12 ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 5, Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9 ασ.), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 13 (3), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6/7 τρ., 7 ριμπ.), Αθηναίου.