Παναθηναϊκός - Μακάμπι 83-76

Ο Παναθηναϊκός άρχισε νικηφόρα την παρουσία του στο Top16. Κινδύνευσε σοβαρά από την απειλητική Μακάμπι, προηγήθηκε για πρώτη φορά μόλις στο 35', βρήκε όμως τον τρόπο να φτάσει
στο 83-76 και να κάνει ποδαρικό με το δεξί στο νέο όμιλο.
Η εξέλιξη
Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού όσο η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ρυθμού ήταν ο τρόπος που δεχόταν πόντους. Τα πολλά άλεϊ ουπς και τα εύκολα λέι απ των Ισραηλινών "πλήγωναν" διαρκώς την άμυνα των "πρασίνων", η οποία υστερούσε εμφανώς στο "ένας μ' έναν". Στο 9' η ελληνική ομάδα πλησίασε στους δύο (15-17) ανατρέποντας το 8-15, ήταν όμως εμφανώς εκτός ρυθμού και δυσκολευόταν αφάνταστα να κάνει ακόμη και απλά πράγματα, με αποτέλεσμα το 32-18 της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Το στατιστικό

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76

Παναθηναϊκός: Σλότερ 15(3/6δ, 3/5τρ), Γιάνκοβιτς 7(1), Φώτσης, Νέλσον 12(3/6δ, 1/1τρ, 5ρ, 5ασ), Μαυροκεφαλίδης 7(6ρ), Διαμαντίδης 11(2/5τρ, 7ασ), Γκιστ 15(1τρ, 10/12β, 6ρ), Μπατίστα 16(6/9δ, 6ρ), Μπλουμς

Μακάμπι: Πάργκο 8(4/10δ, 0/4τρ, 6ρ, 9ασ), Χέινς 9(2), Ραντλ 18(7/10δ, 8ρ), Λίναρτ 18(3/3δ, 4/6τρ), Τάιους 14(7/10δ, 11ρ), Κοέν, Οχαγιόν 7(1τρ, 4ρ, 4ασ), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης
Ο Μπατίστα έδωσε σκορ που δεν είχε δώσει αρχικά, ο Νέλσον βοήθησε να σκληρύνει η άμυνα και να δουλέψει καλύτερα η επίθεση και σε συνδυασμό μ' ένα 8-0 ο Παναθηναϊκός μάζεψε την εις βάρος του διαφορά πριν κλείσει το ημίχρονο (39-41). Μολονότι όμως το "τριφύλλι" έφτασε την ομάδα του λαού (43-43) συνέχισε να είναι ευάλωτος αμυντικά. Οι παίκτες του Γκούντες έβαλαν τα σουτ και αφότου οι "πράσινοι" τραβήχτηκαν ξανά έξω, η ρακέτα έμεινε απροστάτευτη για 51-58. Με τον Ραντλ μάλιστα να φτάνει τους 16 πόντους οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +10 (64-54) διατηρώντας σταθερά το πάνω χέρι.

Το καλό για τον Παναθηναϊκό ήταν πως μείωσε γρήγορα (60-64) και είχε δέκα λεπτά για να διεκδικήσει την ανατροπή. Παρέμεινε άναρχος επιθετικά, αλλά βελτιωμένος στα μετόπισθεν ανάγκασε τους Ισραηλινούς σε σκοτωμένες επιλογές που χάνονταν. Αργά αλλά σταθερά οι "πράσινοι" πλησίασαν κι άλλο, προσπερνώντας για πρώτη φορά με 70-68 στο 35'. Οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές, αλλά οι παίκτες του Ιβάνοβιτς είχαν 6/6 βολές παρά την πίεση και μετά το σουτ του Σλότερ για το 78-75 στα 49'' απέκτησαν αβαντάζ νίκης. Η κρίσιμη άμυνα βγήκε και ο Διαμαντίδης έβαλε το σουτ που έκρινε οριστικά το ματς.
Η καλύτερη πεντάδα
1. Ο Έι Τζέι Σλότερ, αφού έβαλε τρία πολύ μεγάλα σουτ όταν το ματς όδευε προς το φινάλε.

2. Ο Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος με την επιθετική άμυνά του στην τέταρτη περίοδο απέτρεψε τα εύκολα καλάθια της Μακάμπι.

3. Ο Εστέμπαν Μπατίστα, γιατί ήταν ο πιο αξιόπιστος επιθετικά παίκτης του Παναθηναϊκού.

4. Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον, ο οποίος άρχισε ήδη να κάνει αισθητή την παρουσία του.

5. Ο Νέιτ Λίναρτ, ο οποίος λίγο έλειψε ν' αποτελέσει το δήμιο του Παναθηναϊκού.
Το φύλλο αγώνα
Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας άμυαλα στην άμυνα, διακινδύνευσε να χάσει ένα εντός έδρας παιχνίδι και να βάλει εξ αρχής δύσκολα στον εαυτό του. Όταν πρόσεξε την άμυνα και δεν άφησε τους Ισραηλινούς να πλησιάσουν στη ρακέτα, όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα. Η καλή άμυνα έδωσε αυτοπεποίθηση στην επίθεση και με 23-12 στην τελευταία περίοδο όλα ανατράπηκαν. Ήταν μια νίκη που ο Παναθηναϊκός ήθελε πολύ, ίσως του φανεί και το απρόσμενο +7 στο φινάλε, μένει τώρα να φανεί πόσο καλύτερος μπορεί να παρουσιαστεί εκτός έδρας. Ίσως το άνοιγμα του ροτέισον βοηθήσει, αν και ο Ιβάνοβιτς έχει αρχίσει να δείχνει τις προτιμήσεις του.