"Καθάρισε" τον Ολυμπιακό και αγκάλιασε τον τίτλο η ΑΕΚ

Πρόβες για τη στιγμή που θα σηκώσει την κούπα της πρωταθλήτριας της Α1 γυναικών, για πρώτη φορά στην ιστορία της, μπορεί να κάνει πλέον η ΑΕΚ, αφού την Δευτέρα (05/03) νίκησε εύκολα τον
Ολυμπιακό με 3-0 σετ στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και αύξησε στους επτά βαθμούς τη διαφορά της από τις δεύτερες "ερυθρόλευκες", πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε.Έτσι τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου, που είναι αήττητα στο πρωτάθλημα, "αγκάλιασαν" τον τίτλο και πλέον θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο να...χύσουν την καρδάρα με το γάλα, με τον Ολυμπιακό, από την άλλη πλευρά, να "υποκλίνεται" στην ανωτερότητα του αντιπάλου του.

Οι φιλοξενούμενες δεν χρειάστηκαν...χρόνο προσαρμογής και με "όπλο" το σερβίς πέτυχαν πέντε σερί πόντους και πήραν κεφάλι με 9-5. Οι "κιτρινόμαυρες" όμως δεν άργησαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα. Χτυπώντας την προβληματική υποδοχή του αντιπάλου τους, ο οποίος ήταν και πιο επιρρεπής στα λάθη, έκαναν ένα επί μέρους 8-2 και προσπέρασαν με 13-11. Ακολούθησε ένα ακόμα σερί, της τάξεως του 7-0 που τις έφερε στο 22-13 και τους άνοιξε το δρόμο για το 25-16.

Παρόμοια εξέλιξη είχε το δεύτερο σετ. Οι "ερυθρόλευκες" προηγήθηκαν με με 11-5 αλλά όταν η Ένωση πήρε και πάλι μπροστά ήταν ασταμάτητη. Αρχικά ισοφάρισε σε 16-16 και στη συνέχεια με ένα επί μέρους 6-1 "καθάρισε" το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ η κατάσταση ξεκαθάρισε από νωρίς. Η ΑΕΚ, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς, ξέφυγε με 8-1 και 16-11. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την χαλαρότητα του αντιπάλου του και κάποια λάθη, ισοφάρισε σε 20-20, με τις γηπεδούχες να μην χάνουν την ψυχραιμία τους και να γράφουν το 25-22, πανηγυρίζοντας στη συνέχεια μαζί με τους οπαδούς τους, που κατέκλυσαν το γήπεδο, την σημαντική αυτή νίκη.

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-22.