Double trouble!

Χορταστικό ήταν το διήμερο της Παρασκευής και του Σαββάτου στην Premier League,με ντέρμπι και πολλά διπλά.
Στη δεύτερη μέρα,μετά την επανέναρξη,η Norwich φιλοξένησε την Southampton στο Carrow Road με τους γηπεδούχους να θέλουν την νίκη οπωσδήποτε για να επανέλθουν οι ελάχιστες πιθανότητες που είχαν για παραμονή ενώ οι φιλοξενούμενοι αναζητούσαν την νίκη για να απομακρυνθούν και άλλο από την ζώνη υποβιβασμού.Ένα ημίχρονο κατάφερε να αντέξει την πίεση της Southampton η Norwich,καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι  <<Saints>> κατάφεραν να σκοράρουν 3 γκολ με τον Ίνκς να βάζει το 1ο γκολ στο 49,τον Άρμστρονκ στο 54 το 2ο γκολ και ο Ρέντμοντ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 79.

Αργότερα το την ίδια μέρα η Τότεναμ υποδέχτηκε την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ με την ομάδα του Μουρίνιο να αναζητά το τρίποντο για να ανακτήσει τις ελπίδες της για ένα εισιτήριο στους ομίλους του Champions League.Μάλιστα,η Τότεναμ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Μπερχβάιν στο 27ο λεπτό όμως η United  κατάφερε να ισοφαρίσει με την εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Μπρούνο Φερνάντεζ στο 81ο λεπτό τo οποίο δόθηκε μετά την υπόδειξη του VAR.

To Σάββατο η αγωνιστική ξεκίνησε με την Watford να υποδέχεται την Leicester.Οι <<Hornets>>  έκαναν την έκπληξη και κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς θρίλλερ  όπου η Leicester κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 90 με τον Τσίλγουελ με την Watford να απαντάει στο 90+3 με τον Ντόσον.
Στην συνέχεια η Brighton  φιλοξένησε την Arsenal,η οποία αρχίζει να χάνει σιγά σιγά το εισιτήριο της Ευρώπης,καθώς παρόλο που προηγήθηκε στο 68 με τον Πεπέ η Brighton στο 75 αρχικά με τον Ντάνκ  και στο 90+5 με τον Maupay κατάφερε κι πήρε την νική.Μετά το τέλος του αγώνα ο Γκεντουζί χτύπησε τον σκόρερ του 2-1 και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα!
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League,Wolves,αντιμετώπισε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου την West Ham η οποία δεν παρουσίασε καμία αντίσταση στην ανωτερότητα της Wolves και ηττήθηκε με σκορ 0-2 με σκορερς τους Χιμένες και Νέτο στο 73 και το 84 αντίστοιχα.
Η αυλαία του διημέρου έπεσε με τον αγώνα της Bournemouth και της Crystal Palace.H Crystal Palace φάνηκε από την αρχή ότι ήθελε πιο πολύ το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με γκολ όνειρο  από τον Μιλιβόγιεβιτς με απευθείας εκτέλεση φαούλ στο 12,ενώ 11 λεπτά αργότερα διπλασιάστηκαν τα τέρματα της Crystal Palace με σκορερ τον Αγιού.Πλέον η Crystal Palace έχει το δικαίωμα να ονειρεύεται ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.