Μεγάλο ερυθρόλευκο 3ποντο σε ένα ντέρμπι από τα παλιά

Πολύ γεμάτο και δυνατό παιχνίδι στο Γεώργιος Καραϊσκάκης με ένα μεγάλο νικητή.
Οι ομάδες έδειξαν ότι έχουν όρεξη από τα πρώτα λεπτά αφού αμφότερες είχαν από μια μεγάλη ευκαρία στα πρώτα 5 λεπτά. Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν την δική τους και με ένα εξαιρετικό σουτ του Γκιγιέρμε πήραν θέση οδηγού στον αγώνα από πολύ νωρίς. Η απάντηση από τους πράσινους δεν κατάφερε να έρθει 12 λεπτά αργότερα όταν ο Χατζηγιοβάνης πήγε να κρεμάσει τον Σα μετά από μια κακή έξοδο του Πορτογάλου  καθώς ο Μπα πρόλαβε στην γραμμή να διώξει την μπάλα που πήγαινε προς το κενό τέρμα των ερυθρόλευκων. Στο 21 μετά απο μια πολύ καλή σέντρα του Ομάρ ο Ελ Αραμπί πετυχαίνει ένα σεντερφορίσιο γκόλ  διπλασιάζοντας την διαφορά της ομάδας του. Μετά το 2-0 ο Παναθηναικος και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έπαιξε ένα παιχνίδι κατοχής το οποίο του δημιούργησε προβλήματα καθώς η πειραματική αυτή 4αδα στην άμυνα δεν κατάφερνε να πιάσει τους παίκτες του Ολυμπιακού που χτυπούσαν στο transition με μεγάλη ταχύτητα.Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τις ομάδες να στρέφονται κυρίως στα αμυντικά τους καθήκοντα.Ο Παναθηναικος καταφερε να απειλήσει με αξιώσεις τον Σα στο 89 αλλά η κεφαλιά του Καμπετσή πέρασε λίγο άουτ.Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 91 ο Καφού με ένα εξαιρετικό σούτ εκτός περιοχής που κατέληξε στην δεξιά γωνία του Διούδη, γράφοντας το τελικό 3-0.