Και μαθηματικά πρωταθλητής,ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-2

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε στο άδειο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό
για τις ανάγκες της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ.Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έληξε  0-2 με τέρματα των Ελ Αραμπί και Καμαρά.Το γκολ για την Ένωση σημείωσε ο Αραούχο στο δεύτερο μέρος.Ευκαιρία σε νεαρούς ποδοσφαιριστές έδωσε ο Καρέρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
To 45o πρωτάθλημα κατάφερε και μαθηματικά ο Ολυμπιακός  ο οποίος ξαναπήρε τα σκήπτρα μετά το 2017.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να δημιουργήσεις τις προϋποθέσεις για ένα γρήγορο γκολ.Από την άλλη η ΑΕΚ αμύνονταν και προσπαθούσε από αντεπιθέσεις ή από βαθιές μπαλιές της άμυνας να δημιουργήσει   επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Σα.Ο αγώνα παρότι δεν είχε καμία κλασική ευκαιρία μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο  είχε γρήγορο ρυθμό με την κατοχή να είναι συντριπτική υπέρ του Ολυμπιακού(76%-24%).Στο 14ο λεπτό η πρώτη κλασική ευκαιρία ανήκει στον Ολυμπιακό όπου μετά από σέντρα του Φορτούνη ο Ελ Αραμπί βρήκε την μπάλα με το κεφάλι αστόχησε όμως να στοχεύσει στην εστία του Τσιντώτα.Στο 19ο λεπτό το φοβερό σουτ του Φορτούνη από το ημικύκλιο της περιοχής σταμάτησε το δοκάρι.Η πίεση των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον Καρέρα να προβεί σε αλλαγή τακτικής.Στο 31ο λεπτό  ο Οικονόμου περνά στην θέση του Αλμπάνη αλλάζοντας το σύστημα της Ένωσης σε 3-5-2.Από αυτή την αλλαγή και μετά η ΑΕΚ πατούσε στην περιοχή του Ολυμπιακού και προσπαθούσε να ισορροπήσει το παιχνίδι.Ωστόσο, ο Μπα σταματούσε κάθε προσπάθεια συνεργασίας των Λιβάγια-Αραούχο.Στο 38ο λεπτό μετά από σέντρα του Μασούρα από τα πλάγια ο Ελ Αραμπί με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Τσιντώτα και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.Στο 45ο λεπτό λίγο πριν το ημίχρονο,το λάθος των παικτών της ΑΕΚ από την μεσαία γραμμή εκμεταλλεύτηκε ο Μπουχαλάκης ο οποίος έκλεψε την μπάλα δίνοντας την στον Φορτούνη,εκείνος πάσαρε στον Καμάρα που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 με το οποίο ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Χωρίς καμιά αλλαγή παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.Στα πρώτα πέντε λεπτά η Ένωση προσπαθούσε να απειλήσει την περιοχή του Ολυμπιακού.Στο 49ο λεπτό μετά από απομάκρυνση του Σα η μπάλα στρώθηκε στον Κριτσίτσιτς του οποίου το σουτ  βρέθηκε μακριά από την εστία.Στο 53ο λεπτό ο Λιβάγια έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά ο Μπα μπήκε στην πορεία της μπάλας.Στο 58ο λεπτό το σουτ του Φορτούνη κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.Στην αμέσως επόμενη φάση το μακρινό σουτ του Γκιλιέρμε δεν βρήκε στόχο.Στο 64ο λεπτό φοβερή πάσα του Λιβάγια στον Χουλτ ο οποίος με διαγώνιο σουτ επιχείρησε να σκοράρει όμως ο Σα απομάκρυνε σε κόρνερ.Στην φάση του κόρνερ ο Ελ Αραμπί  σε μία προσπάθεια απομάκρυνσης έστειλε την μπάλα πάνω στον Σα ο οποίος απέτρεψε το αυτογκόλ.Στο 66ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά η οποία βρήκε στο χέρι του Ομάρ όμως ο Αργεντινός παίρνοντας ξανά το ριμπάουντ νίκησε τον Σα και μείωσε για την Ένωση σε 1-2.Η ΑΕΚ κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα στο δεύτερο μέρος,στηριζόμενη κυρίως σε στημένες φάσεις.Στο 87ο λεπτό το πλάσε του Καμάρα βρέθηκε εκτός εστίας.Ο αγώνας έληξε με νίκητη τον Ολυμπιακό ο οποίος εξασφάλισε το πρωτάθλημα

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας(Χριστόπουλος89'), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Αλμπάνης(Οικονόμου 31΄'), Βέρντε(Μαχαίρας 83'), Λιβάγια, Αραούχο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά(Λοβέρα 91'), Φορτούνης(Ραντζέλοβιτς 71'), Μασούρας(Καφού 77'), Ελ Αραμπί.(Χασάν 77΄)