Στην κορυφή η Μπάγερν με το ρεκόρ του Λεβαντόφσκι

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με συν δέκα βαθμούς, βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα δύο φορές, κόντρα στη Φουρτούνα Ντίσελντορφ, φτάνοντας συνολικά τα 43 τέρματα της καλύτερης του χρονιάς με τους «Βαυαρούς».

Η Μπάγερν προηγούνταν ήδη με 3-0 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με σκόρερ τους Παβάρ, Λεβαντόφσκι και αυτογκόλ του Ματίας Γιόργκενσεν. Εν συνεχεία ο Πολωνός άσσος έκανε το 4-0 στο δεύτερο ημίχρονο,   φτάνοντας τα 43 συνολικά γκολ, σε μια χρονιά, και απομένουν επτά  αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Το 5-0 έκανε ο Αλφόνσο Ντέιβις, σφραγίζοντας το οριστικό αποτέλεσμα του αγώνα. Με βάση όλα αυτά θα είναι απίθανο η Μπάγερν μην κερδίσει τον όγδοο συνεχόμενο τίτλο της Budesliga, ενώ ενδέχεται να τον κατακτήσει και νωρίτερα από τα τέλη Ιουνίου.

Μέχρι στιγμής πάντως, οι «Βαυαροί» παραμένουν ασφαλείς, με βάση τα χθεσινά αποτελέσματα.Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για την ομάδα μετά την επανέναρξη του Γερμανικού πρωταθλήματος, έχοντας μαζί και τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής επί της Ντόρτμουντ.