Σαν σήμερα η ΑΕΚ κατακτά το BCL !

Σαν σήμερα δύο χρόνια πριν, η ΑΕΚ κατέκτησε το τρόπαιο του Basketball Champions League απέναντι στη Μονακό.

Συμπληρώνοντας 50 χρόνια από την ιστορική κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων(1968), η ''Ένωση'' ενισχύει την τροπαιοθήκη της με έναν ακόμη τίτλο.

Το 2018 δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς . Μια χρονιά αρκετά ασταθής στο ξεκίνημά της που οι παίκτες κατάφεραν να ολοκληρώσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Πριν καταφέρει να  βρει τον ρυθμό της πέρασε από σαράντα κύματα όμως στη συνέχεια  βρήκε τα πατήματά της και ρόλαρε μέχρι τέλους.

Ο μεγάλο αντίπαλος της στον τελικό ήταν η Μονακό που κατάφερε να περιορίσει αποτελεσματικά. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 53-44 επιμέρους σκορ. Δυστυχώς, η ενέργεια με την οποία ξεκίνησαν στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ίδια στο δεύτερο και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να μειώσει σε 73-70 στην τρίτη περίοδο.Ωστόσο, οι ''κιτρινόμαυροι'' με οδηγό τον Γκριν που αναδείχθηκε MVP και τους 19.000 οπαδούς στο πλευρό της κατάφεραν να βγουν νικητές με 100-94.

Τα δεκάεπτα: 29-20, 53-44, 73-70, 100-94

ΑΕΚ: Γκριν 19 (1), Χάρις 9, Τζέιμς 13, Σάκοτα 16 (3), Ξανθόπουλος 2, Χάντερ 10, Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 7, Πάντερ 16 (3), Βασιλόπουλος
ΜΟΝΑΚΟ: Κούπερ 8 (1), Έβανς 6 (1), Γκλαντίρ 18 (4), Λακόμπ 12, Ρόμπινσον 13, Κραφτ 9, Τζόζεφ, Κικάνοβιτς 12 (1), Ρούντεζ, Σι 8, Τραορέ 8