Σαν σήμερα:ΑΕΚ - Ολυμπιακός 6-1

Σαν σήμερα πριν από 42 χρόνια η ΑΕΚ
πετύχαινε μια ιστορική νίκη με 6-1 επί του Ολυμπιακού στο Κύπελλο.Στις 17 Μαϊού 1978 η Ένωση  σημείωσε την μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της απέναντι στον Ολυμπιακό για τις ανάγκες του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος.Το ματς από νωρίς απέκτησε γρήγορο ρυθμό με τον πίνακα του σκορ να δείχνει το ισόπαλο 1-1 με τέρματα των Σπενς και Μπάγεβιτς μόλις στο 15ο λεπτό.Στο 19ο όμως ο Θωμάς Μαύρος βάζει την Ένωση μπροστά στο σκορ και πετυχαίνει την ανατροπή νωρίς στο πρώτο μέρος.Στο 38ο λεπτό ο Τάσος σκόραρε για το 3-1 δημιουργώντας ατμόσφαιρα ενθουσιασμού στις κερκίδες των Ενωσίτων καθώς έβλεπαν την ομάδα τους να είναι μία ανάσα από τον τελικό του Κυπέλλου.Στο δεύτερο ημίχρονο η παράσταση ήταν για ένα ρόλο με την ΑΕΚ να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο έναντι του Ολυμπιακό και να πετυχαίνει αλλά τρία γκολ φτάνοντας στο συνολικό 6-1 χάρις  στο τεχνητό φάουλ του Νικολούδη και στα ασύλληπτα σουτ του Θωμά Μαύρου ο οποίος σε εκείνον τον αγώνα πέτυχε χατ τρικ,ήταν από τους κορυφαίους της ΑΕΚ μαζί με τον Νικολούδη.
Κορυφαία ομάδα με περίσσεια ποίοτητα
Ασύλληπτη ποιότητα με απίστευτο κράμα ξένων και Ελλήνων ποδοσφαιριστών είχε τότε η Ένωση η οποία με το 6-1 επί του Ολυμπιακού,νίκησε τον ΠΑΟΚ στον τελικό 2-0 με τέρματα των Μπάγιεβιτς και Μάυρο σφραγίζοντας το νταμπλ το οποίο ήταν  τότε το δεύτερο στην ιστορία της μετά το 1940 (και που ήταν η πρώτη ομάδα που το έκανε στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου) καθώς και στο πρωτάθλημα άφησε τον ΠΑΟΚ στην δεύτερη θέση.