3 Απριλίου: Μία ιστορική ημερομηνία για τον Παναθηναϊκό

Η 3 Απριλίου είναι μια ιστορική ημερομηνία για τον σύλλογο του Παναθηναϊκού.
Καθώς σαν σήμερα το 1996, η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα, έκανε ένα εκκωφαντικό διπλό στο Άμστερνταμ. Επί του Άγιαξ την καλύτερη ομάδα τότε στην Ευρώπη. Που είχε παίχτες στην σύνθεση του όπως τον Φαν Ντερ Σαρ,  τον Φράνκ ντε Μπούρ, τον Έντγκαρ Ντάβιντς και άλλους μεγάλους ποδοσφαιριστές. Όμως ο Panathinaikos απέδρασε, με μια ιστορική νίκη από την Ολλανδία στο πλαίσιο των ημιτελικών του Champions League. Με το γκολ του Βαζέχα, μετά την κούρσα του Δώνη στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Όμως αυτή η ημερομηνία έχει και άλλο σημαντικό παιχνίδι στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην Ευρώπη. Το 2002 για τον πρώτο προημιτελικό του Champions League, απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Όπου το τριφύλλι επικράτησε των Μπλαουγκράνα με σκορ
1-0. Το γκολ σημείωσε για τον Παναθηναϊκό με πέναλτι ο Άγγελος Μπασινάς στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτό τον τρόπο το συγκρότημα του Σέρτζιο Μαρκαριάν, έφυγε με μια σπουδαία νίκη από την αναμέτρηση.