Επιστροφή στην κορυφή για τους μερένχες,νίκη ανάσας για Σεβίλλη

Με εντυπωσιακό τρόπο η Ρεάλ Μαδρίτης
νίκησε δίκαια την Μπαρτσελόνα με 2-0,η Σεβίλλη  πήρε την νίκη στις καθυστερήσεις,κόλλησε η Ατλέτικο,νίκη-χρυσάφι για Μπιλμπάο και μεγάλο διπλό της Χετάφε.
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΟΣΑΣΟΥΝΑ 3-2
Απίθανο ματς στο Ραμόν Σαντσεθ Πιθχουάν, με την Σεβίλλη  να πανηγυρίζει στο τέλος την νίκη απέναντι σε μία ψυχωμένη Οσασούνα,που παρόλο την αποβολή του Χερρέρα στο 54ο λεπτο και ενώ το ματς ήταν στο 2-0 κατάφερε να το γυρίσει με τα τέρματα των Αριδάνε  και Τόρρες,όμως ο Εν-Νεσίρι ο οποίος άνοιξε και το σκορ στο 13ο λεπτό χάρισε την νίκη στους Ανταλουσιάνους.Το δεύτερο τέρμα  το πέτυχε ο Οκάμπος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τεράστιας σημασίας «τρίποντο» για την ομάδα του Λοπετέγι στην προσπάθεια για το επόμενο Champions League,καθώς είναι πλέον στην τρίτη θέση με 46 βαθμούς στο +1 από Χετάφε και +2 από Ατλέτικο.Από την άλλη η Οσασούνα μετρά 4 ήττες σε 5 παιχνίδια και είναι στην 12η θέση με 31 βαθμούς.
ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 1-0

Νικη-ανάσα για τους Βάσκους οι οποίοι με πέναλτι του Γκαρσία στο δεύτερο ημίχρονο, έσπασαν το αρνητικό σερί των 10 αγώνων χωρίς νίκη και μείωσαν την διαφορά τους από την Βιγιαρεάλ στους 4 βαθμούς καθώς είναι στην 10η θέση με 34 βαθμούς ενώ τα κίτρινα υποβρύχια βρίσκονται  στην 8η θέση με 38 στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν Ευρώπη,έχασε πέναλτι ο Ινάκι Γουίλιαμς για τους  Βάσκους.
ΕΣΠΑΝΙΟΛ -ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-1

Γκέλα για την ομάδα του Σιμεόνε που μετά την θριαμβευτική νίκη απέναντι στην Λίβερπουλ στραβοπάτησε με την ουραγό της βαθμολογίας Εσπανιόλ.Το σκορ διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Σάβιτς στο 24ο λεπτό,ενώ στο 46ο λεπτό ο Σαούλ έλυσε τον γόρδιο δεσμό,και μετρά 2 γκολ σε 2 εμφανίσεις.Βρίσκεται στην 5η θέση με  44 βαθμούς με ματς περισσότερο από την Ρεάλ Σοσιεδάδ που την καταδιώκει στο -1.Από την άλλη η ουραγός Εσπανιόλ είναι στους 20 βαθμούς ισόβαθμοι με την Λεγκανές.
ΜΑΓΙΟΡΚΑ -ΧΕΤΑΦΕ 0-1

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει και στο πρωτάθλημα η Χετάφε η οποία μετά την πρόκριση επί του Άγιαξ με γκολ του Μαξίμοβιτς στο 67ο λεπτό,έδωσε τέλος επίσης στο αρνητικό σέρι μετά τις ήττες από Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη.Είναι στην 4η θέση με  45 βαθμούς,-1 από Σεβίλλη και έναν περισσότερο από την Ατλέτικο.Η Μαγίορκα έμεινε στην 18η θέση με 22 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Θέλτα στους 25 βαθμούς.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 2-0
Μετά από τα διαδοχικά χαστουκιά από Θέλτα Χετάφε και Σίτυ,η Ρεάλ δήλωσε παρών και πάτησε κορυφή νικώντας στο Κλάσικο με 2-0.Οι μερένχες  κυριάρχησαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.Ο Βινίσιους ήταν αυτός που άνοιξε το δρόμο για την νίκη με πλάσε από την κλειστή γωνία του Τερ Στέγκεν στο 71ο λεπτό και έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο νεότερος σκόρερ σε Κλάσικο,σε ηλικία 19 ετών και 233 ημερών ξεπερνώντας το αντίστοιχο ρεκόρ του Μέσσι.
Από την άλλη ο Μέσσι συμπλήρωσε πέντε αγώνες χωρίς να σκοράρει ή να δώσει ασσίστ κόντρα στην Ρεάλ στην μετά Ρονάλντο εποχή.Ο Τιμπό Κουρτουά έγινε επίσης ,ο πρώτος κίπερ της Ρεάλ Μαδρίτης μετά από τη σεζόν 1974-75 που κρατά ανέπαφη την εστία του και στα δύο ματς πρωταθλήματος κόντρα στην Μπαρτσελόνα μέσα στην ίδια σεζόν.Επόμενο παιχνίδι για την Ρέαλ είναι με την Μπέτις ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει την Ρεάλ Σοσιεδάδ.