Ξανά κορυφή η Μπαρτσελόνα,στραβοπάτημα για Ατλέτικο

Τέσσερις αναμετρήσεις είχαμε χθες για την 27 αγωνιστική
της La liga.Ισοπαλία για Ατλέτικο και Χετάφε,σημαντικό διπλό για Μαγιόρκα και νίκη κορυφής για Μπαρτσελόνα.

ΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΖΩΝΤΑΝΗ Η ΜΑΓΙΟΡΚΑ
Η ομάδα του Βιθέντε Μορένο πήρε σημαντικό διπλό (και μάλιστα το πρώτο της ) το οποίο της δίνει δυνατότητες για να κρατηθεί στην κατηγορία.Στο 42ο λεπτό ο Ντάνι Ροντρίγκεθ έκανε το 0-1 μετά από μία μακρινή εκτέλεση φάουλ.Τα τέρματα διπλασίασε ο Τακεφούσα Κούμπο στο 78ο λεπτό,ενώ η Ειμπάρ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Πέδρο Μπίγας.Η Ειμπάρ είναι στην 16η θέση με 27 βαθμούς,ενώ η Μαγιόρκα στην 18η θέση με 25 βαθμούς στο +5 από Λεγκανές και Εσπανιόλ.Επομένη αγωνιστική για τις δύο ομάδες είναι με Ρεάλ Σοσιεδάδ και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα.

ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΜΑΤΣ ΓΙΑ ΑΤΛΕΤΙΚΟ
Δύο πολύτιμους βαθμούς έχασε στην έδρα της η Ατλέτικο πριν την ρεβανς με την Λίβερπουλ.Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν 4 γκολ και για τις δύο ομάδες κάτι που επί εποχής Σιμεόνε  συνέβη μόνο 1 φορα σε 466 παιχνίδια.Ο Λούουκ  Ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό και έγινε ο πρώτος παίκτης της Σεβίλλης που σκοράρει την ίδια περίοδο στα γήπεδα των Ρεάλ,Ατλέτικο  μετά τον Ιβάν Ρακίτιτς.Η Ατλέτικο ισοφάρισε με πέναλτι στο 32ο λεπτό ενώ  πήρε προβάδισμα με τον Φέλιξ στο 36ο λεπτό.Η Σεβίλλη έκανε το 2-2  από την άσπρη βούλα με τον Οκάμπος.Έτσι η Ατλέτικο έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο +1 από Σεβίλλη και είναι στην 5η θέση με 45 βαθμούς και αντιμετωπίζει την Αθλέτικ Μπιλμπάο την επόμενη αγωνιστική,Η Σεβίλλη κράτησε την απόσταση της από τους ροχιμπλάγκος στους 2 βαθμούς και είναι στην 3η θέση με 47 βαθμούς αντιμετωπίζοντας την Μπέτις την ερχόμενη αγωνιστική.
ΜΕ ΜΕΣΙ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ
Πραγματοποιώντας για ακόμη μία φόρα μέτρια εμφάνιση η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 με γκολ του Λιονέλ Μέσσι  της Ρεάλ Σοσιεδάδ από την άσπρη βούλα  στο 81ο λεπτό και βρέθηκε ξανά στην κορυφή με παιχνίδι περισσότερο από την Ρεάλ Μαδρίτης   που αντιμετωπίζει σήμερα την Μπέτις. Αντιμετωπίζει την Μαγιόρκα την επόμενη αγωνιστική ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ  βρίσκεται στην 6η θέση με 43 βαθμούς και αντιμετωπίζει την Ειμπάρ την επόμενη αγωνιστική.
-Χ-ΑΜΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΧΕΤΑΦΕ
Στην λευκή ισοπαλία έμειναν Χετάφε και Θέλτα με την Χετάφε να χάνει πολύτιμους βαθμούς προκειμένου να ξεπεράσει την Σεβίλλη και να πιάσει την τρίτη θέση.Ολοκλήρωσε μάλιστα το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αραμπάρι.Επόμενο παιχνίδι της είναι με την Γρανάδα.Βρίσκεται στην 4η θέση με 46 βαθμούς.Η Θέλτα έγινε   η 5 ομάδα που αποκομίζει έστω και ένα βαθμό από την έδρα της Χετάφε.Είναι στους 26 βαθμούς και στην 17η θέση,επόμενη αναμέτρηση της είναι με την Βιγιαρεάλ.