Ξύλο-ένταση και η ΑΕΚ με το ένα πόδι στον τελικό,ΑΕΚ - ΑΡΗΣ 2-1

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με πολλές διακοπές η ΑΕΚ
επικράτησε 2-1 με τέρματα του Μάνταλου και Βράνιες  και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του δεύτερου αγώνα.Ο Μπρόυνο Γκάμα ισοφάρισε για τον Άρη με πέναλτι. Πολλές διακοπές από τον αγώνα,με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να καθυστερεί 25 λεπτά.Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς ο Άρης μετά την αποβολή του Ματίγια.
Αποφασισμένη η ΑΕΚ, ισορρόπησε το παιχνίδι ο Άρης
Στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου η Ένωση άρχισε αποφασισμένη για να βάλει ένα γρήγορο γκολ και να πάρει προβάδισμα.Πρώτη καλή στιγμή,ήταν στο δεύτερο λεπτό όταν μετά από σέντρα του μπακάκη ο Αραούχο βρήκε την μπάλα μέσα στην περιοχή πήρε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.Στο 8ο λεπτό μετά από εξαιρετική μεταβίβαση  του Λιβάγια στον Μάνταλο ο τελευταίος με εξαιρετικό πλασέ εκτέλεσε τον Κουέστα για το 1-0.Λίγα λεπτά μετά, σε μαρκάρισμα του Σβάρνα στον Λάρσον, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι που ευστόχησε ο Μπρούνο Γκάμα και ισοφάρισε στο 11ο λεπτό για τον Άρη.Μετά το γκολ ή Ένωση δεν είχε ηρεμία στο παιχνίδι της με αποτέλεσμα να προβαίνει σε βιαστικά τελειώματα.Στο 16ο λεπτό το σουτ του Μάνταλου καταλήγει άουτ.Στο 25ο λεπτό αφύλαχτος μέσα στην περιοχή ο Σέρχιο Αραούχο επιχείρησε σκαστή κεφαλιά , η οποία  πήγε  αρκετά μέτρα εκτός της εστίας του Κουέστα.Στο 36ο λεπτό μετά από προσωπική ενέργεια η Φετφατζίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή  της ΑΕΚ,καθυστέρησε να δώσει στον Ιντέγε   με αποτέλεσμα  να απομακρύνουν την μπάλα οι αμυντικοί της Ένωσης.Στο 38ο λεπτό  ο  Κριτσιστιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή  μετά από πάσα του Αραούχο ωστόσο το τελείωμα ήταν κακό και κατέληξε άουτ η μπάλα.
Επεισοδιακό δεύτερο μέρος,με 10 ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Άρης
Πολλά περιστατικά έμελλε να λάβουν χώρα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.Για 25 λεπτά οι διαιτητές της αναμέτρησης είχαν κλειστεί στα αποδυτήρια και δήλωσαν να μην επανέλθουν αν δεν επανέλθει ηρεμία.Εν τέλει αποφάσισαν να συνεχιστεί το ματς,κάνοντας συστάσεις στους αρχηγούς των δύο ομάδων πριν την επανέναρξη του αγώνα.Στο 47ο λεπτό ο Ματίγια έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Λιβάγια,ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR,και απέβαλε τον παίκτη του Άρη.Στο 58ο λεπτό ο Βράνιες μετά από την φαλτσαριστή σέντρα του Βέρντε βρίσκει δίχτυα και βάζει μπροστά την Ένωση.Αμέσως μετά το 2-1.ο Αρής με πρωτοβουλία του Άγγελου Χαριστέα αποφάσισε να μην συνεχίσει την αναμέτρηση καθώς  βρέθηκε άνθρωπος από το ιατρικό Τιμ του Άρη πεσμένος στο ταρτάν, χωρίς να γνωρίζει κανείς την αιτία.Με 4 λεπτά καθυστέρηση ο αγώνας ξανάρχισε.Στο 78ο λεπτό ο Σοούζα δεν κατάφερε να κάνει την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και έπιασε την μπάλα ο Τσιτώτας.Στο 92ο λεπτό ο Κλωναρίδης πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ,ο Μάνταλος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και κατέληξε άουτ η μπάλα.Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων,η ΑΕΚ πίεζε για το τρίτο γκολ ,ενώ ο Άρης αμυνόταν χωρίς να αφήνει χώρους ώστε να γίνει επικίνδυνη η Ένωση.Ο αγώνας τελείωσε με 2-1 και η ΆΕΚ πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του δεύτερου αγώνα στο Κλεάνθης Βικελίδης.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΑΕΚ(Μάσιμο Καρέρα):Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλος Λιβάγια, Βέρντε, Αραούχο.
Άρης(Μίχαελ Ενινγκ):Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης, Λάρσον, Ιντέγε.