Nίκησε η Νάπολι και ανεβαίνει

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Νάπολι , αυτή τη φορά στο Λουίτζι Φερράρις, κόντρα στη Σαμπντόρια που καιγόταν για βαθμούς.
Γράφει ο Αντώνης Πακαλίδης

Παιχνίδι για γερά νεύρα όπου η Σαμπντόρια δεν κατάφερε να κερδίσει και να φύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Η Νάπολι έδειξε χαρακτήρα και μετά τη νίκης της επί της Γιουβέντους , πήρε το τρίποντο και από την Σαμπντόρια και έφτασε στους 30 βαθμούς, δύο πίσω από την έκτη θέση.
Η ομάδα του Γκατούζο προηγήθηκε με δύο τέρματα των Μίλικ και Ελμάς στο 3ο και 16ολεπτό αντίσοιχα. Μείωσε ο Κουαλιαρέλα στο 26ο λεπτό και κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκαμπατίνι στο 73ο λεπτό με πέναλτι ισοφάρισε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η Νάπολι δεν ήταν διατεθειμένη όμως να φύγει με την ισοπαλία. Με τον Ντεμέ στο 83ο λεπτό και του Μέρτενς στις καθυστερήσεις 98ο , έφερε το σκορ στα επίπεδα του 2-4 και πανηγύρισε μία καλή νίκη , που την βοηθάει να ανεβεί ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.