Σημειώσεις για το ντέρμπι στο Μιλάνο

Την Κυριακή υπάρχει η μάχη του Μιλάνο ανάμεσα στην Ίντερ και την Μίλαν. Διαφορετικοί οι φετινοί στόχοι των δύο ομάδων , δεν παύει να είναι ένα μεγάλο ντέρμπι του ιταλικού ποδοσφαίρου.
Γράφει ο Αντώνης Πακαλίδης

Υπάρχει μεγάλη προϊστορία στους αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων και έχουν υπάρξει εποχές που η κάθε μία από τις δύο ομάδες δημιούργησαν πολύ μεγάλες ομάδες που πρωταγωνίστησαν στην Ιταλία και την Ευρώπη.
Υπάρχουν πολλά που θα μπορεί να ανακαλύψει κάποιος κάνοντας μία έρευνα στις αναμετρήσεις.
Παραθέτω πέντε σημεία που έχουν μείνει στην ιστορία των αγώνων.
Το πρώτο ντέρμπι του Μιλάνο έγινε στις 10 Ιανουαρίου του 1909.Δεν έγινε στο Μιλάνο αλλά στο Κιάσο της Ελβετίας όπου είχε νικήσει η η Μίλαν με 2-1.Από τότε μέχρι σήμερα έχουν παίξει 224 φορές όλες στο Μιλάνο, εκτός από το 2011, που ο αγώνας του Σούπερ Καπ έγινε στο Πεκίνο .
Το πρώτο παιχνίδι στο Σαν Σίρο έγινε στις 19 Σεπτεμβρίου του 1926 με νικήτρια την ομάδα της Ίντερ με 6-3.
Το Νοέμβριο του 1949 , στις 6 του μηνός, έγινε το πιο παραγωγικό παιχνίδι των δύο ομάδων. Ενώ η Μίλαν προηγήθηκε με 4-1 στο 19ο λεπτό , η Ίντερ κατάφερε να γυρίσει το σκορ και στο 64ο λεπτό να είναι στο  6-5 που ήταν και το τελικό.

Ο Σεφτσένκο είναι ο παίκτης με τα περισσότερα τέρματα στα ντέρμπι με 14 τέρματα και ακολουθεί ο Μεάτσα της Ίντερ με 13.
Τις περισσότερες συμμετοχές στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων , τις έχει ο Πάολο Μαλντίνι με 56 ενώ ο Ζανέτι έχει 47 και ο Μπέργκομι 44.
Το γρηγορότερα γκολ το έβαλε ο Ματσόλα σε αγώνα που έγινε στις 24 Φεβρουαρίου 1963 στο 13ο δευτερόλεπτο  , ο οποίος έληξε 1-1.
Το κυριακάτικο παιχνίδι θα είναι το 172ο για τη Serie A με την Ίντερ να έχει 65 νίκες , η Μίλαν 51 ενώ 55 αγώνες έληξαν ισόπαλοι.
Ο αγώνας θα γίνει την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020 ώρα Ελλάδος 21:45.