Αϊντε Χασάν...

Με γκολ του Χασάν στο 91ο λεπτό,στο πρώτο του ματς πρωταθλήματος απο τότε που επέστρεψε ,ο Ολυμπιακος αγωνιζόμενος με 10 παίκτες υστερα από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του αρχηγού του Ελαμπντελαουί, δραπέτευσε από το Περιστέρι και διατήρησε την διαφορά των δυο βαθμών από τον Π.Α.Ο.Κ ,2 αγωνιστικές πριν το ντέρμπι πρωτιάς στο γήπεδο της Τούμπας .Στα αξιοσημείωτα η αναγκαστική αλλαγή του Σουντανί στο 1ο ημίχρονο με τραυματισμό μάλλον σοβαρό,γεγονός που τον αφήνει εκτός πλάνων για τα δύο ευρωπαϊκά ραντεβού με την Άρσεναλ για το Europe League.. Σχετικά με την Κόκκινη κάρτα του Ομάρ, ολα δείχνουν ότι θα είναι 2 αγωνιστικές η τιμωρία του,και θα τις εκτίσει με τη Λαμία στο Κύπελλο, και με τον Πανιώνιο στο πρωτάθλημα
Ο Ολυμπιακος ξεκίνησε δυνατά το ματς, με ανούσια κατοχή όμως, και έτσι η πρώτη καλη ευκαιρία ανήκει στον Ατρόμητο, με τον Βέλλιο στο 6' να μην πιάνει καλα το πλασέ ετσι ώστε  φανεί επικίνδυνος για την εστία του Σα. Στο 24ο λεπτό ο Ελαμπντελαουί έχασε κλασική ευκαιρία να  ανοίξει  το σκορ, αλλα το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.Με τον Σουντανί λοιπόν εκτός αγώνα, και τον Φορτουνη που πήρε τη θέση του, να ψάχνει να βρει τα πατήματα του,ο Ολυμπιακος έχασε τεράστια διπλη ευκαιρία  με τον Μασούρα, στην αρχή με τον Μεγερι να βγάζει με δυσκολία την κεφαλιά,και μετέπειτα, ύστερα από υπέροχο γύρισμα του Ελ Αραμπί με τακουνακι,απέτυχε ξανα να σκοραρει. Κάπως ετσι κύλησε το πρώτο 45λεπτο
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ιδιο τέμπο,με τον Ολυμπιακό να πιέζει, και τον Ατρόμητο να αμύνεται σωστά κ να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Ο Μάρτινς είδε τον Ομάρ να αντικρίζει την Κόκκινη κάρτα, να αφήνει την ομάδα του με 10,και έτσι ρίσκαρε, βγάζοντας τον Ελ Αραμπι απο τον αγώνα, και βάζοντας στην θέση του τον Γκασπάρ. Έπρεπε να φτάσουμε στο 91ο λεπτό για να δικαιωθεί .Ο Βαλμπουενα απο τα δεξιά, βρήκε με συστημένη μπαλιά, το κεφάλι του Χασάν, ο οποίος σημάδεψε σωστά, ώστε να γράψει το πολύτιμο για τους Ερυθρόλευκους 0-1

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Νάτσος, Στρούγγης, Γούτας, Κιβρακίδης, Μάντσον (90' Ραμπέλο), Μπουσουλάτζιτς, Ούμπιδες, Ντε Πο (41' Νταβιώτης), Ενσικουλού (70' Μπαένα), Βέλλιος

Στον πάγκο των γηπεδούχων έμειναν: Μανδάλας, Ανδρούτσος, Γιακουμάκης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Μασούρας (59' Χασάν), Σουντανί (18' λ.τ. Φορτούνης), Ελ Αραμπί (76' Γκασπάρ).

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων έμειναν: Αλέν, Καμαρά, Λοβέρα, Σισέ

Διαιτητής: Ουρς Σνάιντερ. Βοηθοί: Άλεν Χεϊνιγκερ, Ματίας Σμπρίσα 4ος Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης - VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης), AVAR: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)