ΑΕΛ-ΠΑΟΚ: Έπαιξε όσο χρειάστηκε και κέρδισε

Η ομάδα του ΠΑΟΚ είχε δύσκολη αποστολή στη Λάρισα κόντρα στην τοπική ΑΕΛ.
Ο Αμπέλ Φερέιρα έδωσε φανέλα βασικού στον Λάζαρο Λάμπρου, στον Δημήτρη Πέλκα και στον Μαουρίσιο.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά επιθετικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Δημήτρη Λημνιό. Μάλιστα ο ίδιος σκόραρε με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής στο 14ο λεπτό και έγραψε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια η Λάρισα με στατικές φάσεις κυρίως προσπάθησε να απειλήσει τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάγκλας Αουγκούστο με έναν κεραυνό από τα 25 μέτρα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα και είχε στο 55 δοκάρι στην κεφάλια του Δημήτρη Πέλκα. Στη συνέχεια η Λάρισα πίεσε και προσπάθησε να μειώσει το σκορ και εν τέλει τα κατάφερε με ένα εξαιρετικό βολέ από το ύψος του πέναλτι του Θεοχάρη Ηλιάδη στο 67ο λεπτό. Στην συνέχεια όμως δεν καταγράφηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή σε απόσταση αναπνοής από τον Ολυμπιακό τον οποίο αντιμετωπίζει την Κυριακή.