Δραπέτευσε ανασταλτικά,ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 0-1

Η ΑΕΚ αν και δεν εντυπωσίασε κέρδισε τον Άρη
 πήρε μεγάλο διπλό στο Κλεάνθης Βικελίδης,με το γκολ του Αλμπάνη και πραγματοποίησε την 6η εκτός έδρας νίκη της.Στο 5ο λεπτό σημειώθηκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.Ο Άρης προσπάθησε μέχρι  το τέλος αλλά δεν είχε τρόπο να διασπάσει  την άμυνα της ΑΕΚ.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Νωρίς μπροστά η ΑΕΚ,καλύτερος ο Αρης
Η ΑΕΚ  από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό βρέθηκε μπροστά στο σκορ.Μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή του Άρη ,ο Κριστίτς έκανε πάσα διαβήτη προς τον Αλμπάνη, ο οποίος στο τετ α τετ με τον Κουέστα βγήκε κερδισμένος ,και έβαλε μπροστά την Ένωση.Μέχρι το 10ο λεπτό η ΑΕΚ έδειχνε να διαχειρίζεται το υπέρ της 1-0, μέχρι που ο Άρης εκμεταλλευόμενος τα γεμίσματα του Ματίγια ,και τα προσωπικά σλάλομ του Φετφατζίδη προσπαθούσε να δημιουργήσει υπεραριθμία κυρίως στις πτέρυγες για να βρει κενά στην καρδιά της άμυνας τηςΈνωσης.Μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου υπήρξε  η κεφαλιά του Δεληζήση από κόρνερ  μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ η οποία  κατέληξε άουτ.Το μεγαλύτερο μέρος επισκιάστηκε όμως στις  σκληρές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή και από τις δύο ομάδες.Αναγκαστική αλλαγή είχε ο Ενγινγκ καθώς είδε τον Ιντέγε να τραυματιζέται στην μέση.Στην θέση του μπήκε ο Ντουρμισάι ο οποίος είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς βρέθηκε μόνος του στην αντίπαλη περιοχή , λίγο πριν την ανάπαυλα η μπάλα όμως πήγε αρκετά μέτρα άουτ.
Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Πολλά λαθή και  από τις δύο ομάδες
Στο δεύτερο μέρος πολλά σφάλματα υπήρχαν και για τις δύο ομάδες και πραγματοποιήθηκαν λίγες φάσεις.Στο 58ο λεπτό  ο Γκάμα βρήκε λίγο χώρο εκτέλεσε αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπάρκας.Στο 78ο λεπτό και ενώ ο Άρης είχε την μπάλα στα πόδια του με την ΑΕΚ να αμύνεται ο Μάσιμο Καρέρα όπως και στο ματς με τον Παναθηναϊκό, άλλαξε την διάταξη σε 3-5-2  και έβαλε τον Οικονόμου στην θέση του Βέρντε.Επόμενο ματς για την ΑΕΚ είναι η ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό(1-1),ενώ ο Άρης θα αντιμετωπίσει  εκτός την Λαμία για τις ανάγκες του πρωταθλήματος.

ΑΡΗΣ:Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (85' Ντιγκινί) Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης, Λάρσον(79΄Μαντσινι), Γκάμα, Ιντέγε(38'Ντουρμισάι).

ΑΕΚ:Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε(78'Οικονόμου), Κλωναρίδης(53'Αραούχο), Αλμπανης(70΄Μανταλός), Λιβάγια.