Σταδιακή βελτίωση

Η ΑΕΚ χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα
στην ανασταλτική της λειτουργία πρωτίστως επικράτησε στο ΟΑΚΑ 3-0 της Λάρισας .Ο Μάσιμο μετά το ματς κυπέλλου με τον Αστέρα είχε εντοπίσει και είχε αναφερθεί σε αλληγορία της άμυνας στα αμυντικά μαρκαρίσματα και έλλειψη δημιουργικότητας στην μεσοεπιθετική γραμμή.Αυτά τα σημεία τα βελτίωσε εμφανώς όσο μπορούσε να τα βελτιώσει σε διάστημα 3 ημερών και με την σημαντική απουσία του Τσιγκρίνσκι.Είδαμε μία ΑΕΚ την Κυριακή να έχει την διάθεση για ένα γρήγορο γκολ στο οποίο θα πατούσε δυναμικά και θα οδηγούνταν σε μία εύκολη αναμέτρηση.Από την αρχή της αναμέτρησης ήταν φανερό να διακρίνει κανείς πως η Ένωση απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και το μόνο που έλειπε ήταν ένα τέρμα.Η ΑΕΚ στο ματς με τον Αστέρα όπως είδαμε απειλούσε από τις δύο πτέρυγες με σέντρες.Στο ματς με την Λάρισα οι επιθετικές ενέργειες ήταν περισσότερο ομαδικές συνεργασίες και κομπίνες μεταξύ δύο ποδοσφαιριστών.Το κύριο πρόβλημα ήταν το τελείωμα είτε η μπάλα έβρισκε πάνω στα σώματα,είτε τα σουτ ήταν εντελώς άστοχα,είτε κατέληγαν πάνω στον τερματοφύλακα.Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μετά από προσωπική ενέργεια του εξαιρετικού για ακόμα ένα ματς Ολιβέιρα ο Σιμόες  βρήκε ιδανικά την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η δουλειά της ΑΕΚ ήταν μεν πιο εύκολη αλλά εξακολουθούσε να έχει στόχο το 2-0 για να κλειδώσει το ματς.Από την δεξιά πλευρά η ΑΕΚ προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να απειλεί την άμυνα της Λάρισας και στο 50ο λεπτό μετά από πάσα του Βέρντε ο Ολιβέιρα βρήκε όσο χώρο χρειάστηκε για να εξαπολύσει ένα σουτ και να κλειδώσει την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Στα θετικά της  νίκης της ΑΕΚ ήταν και η απόφαση του Καρέρα να δώσει ευκαιρία σε νεαρά ταλέντα (Μπότος,Γιούσης)οι οποίοι έδειξαν ικανοποιητικά στοιχεία.Το 3-0 προήλθε επίσης από την δεξιά πτέρυγα με καταπληκτική μπαλιά του Μάνταλου η οποία έβγαλε τον Λόπες σε τετ-α-τετ και ολοκλήρωσε την κυριαρχία της ΑΕΚ με μία ικανοποιητική εμφάνιση.

Στα αρνητικα μπορούμε να εντάξουμε τα κακά επιθετικά στημένα, και σε ορισμένες στιγμές  τα  κοντρόλ σε πρώτο χρόνο τα οποία γίνονται λάθος και χάνεται η μπάλα.
Ακολουθεί δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό όμως η ΑΕΚ του Καρέρα έχει δείξει ότι βελτιώνεται σταδιακά και θα καταβάλει  τα μέγιστα για ένα καλό αποτέλεσμα.