Ήττα στο ντεμπούτο του Ζάιον, δύσκολη νίκη για Λέικερς

Δεν ξεκίνησε νικηφόρα του ντεμπούτο του Ζάιον Γουίλιαμσον στο NBA.
Οι Σπέρς κέρδισαν τους Πέλικανς με σκορ 121-117 με πρωταγωνιστή τον Λα Μάρκους Άλντριτζ που πέτυχε double double με 32 πόντους και 14 ριμπάουντ.  Ο Ζάιον έκανε πολύ καλή εμφάνιση με 22 πόντους (17 στην 4η περίοδο) και 7 ριμπάουντ αλλά δεν ήταν αρκετά. Παρόλα αυτά προετοίμασε το κοινό της Νέας Ορλεάνης για το τι θα επακολουθήσει. Τα "Σπιρούνια" πλέον είναι εντός οχτάδας καθώς οι Σέλτικς κέρδισαν εύκολα τους Γκρίζλις με 119-95.

Μια όχι τόσο εύκολη βραδιά όσο περίμεναν είχαν οι Λέικερς που εν τέλει κέρδισαν τους Νίκς με 100-92. Πρώτος σκόρερ ο Ντέιβις με 28 πόντους ενώ για τους Νεϋορκέζους τελικά αφού αγωνίστηκε ο Μάρκους Μόρις έβαλε 20 πόντους. Σε ρηχά νερά ο Λεμπρόν με μόλις 21 πόντους.

Την 8η νίκη σε ισάριθμες παρατάσεις πέτυχαν οι Χιτ με θύμα αυτή τη φορά τους Ουίζαρντς  με τελικό σκορ 134-129. Έρο, Μπάτλερ και Ντράγκιτς ήταν οι κορυφαίοι των νικητών με 25,24,22 αντίστοιχα ενώ οι 2 τελευταίοι μοίρασαν και 10 ασσίστ έκαστος. Ο Μπράντλεϊ Μπίλ έβαλε 38 πόντους σε 38 λεπτά από πλευράς ηττημένων.

Την έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχαν οι Αταλάντα Χοκς καθώς επικράτησαν των Κλίπερς με 102-95. Χωρίς τον Τρε Γιάνγκ αλλά με ηγέτη τον Κόλινς που πέτυχε 33 πόντους και κατέβασε 16 ριμπάουντ πέτυχαν την 11η τους νίκη. Από τους Κλίπερς μόνο ο Χάρελ ξεχώρισε με 30 πόντους ενώ ο Λέοναρντ απουσίαζε για τον γνωστό λόγο του load management.

Οι Ρόκετς κέρδισαν τελικά εύκολα το εμπόδιο των Νάγκετς με τον Γουέστμπρουκ να κάνει ένα ακόμη φοβερό ματς με 28 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ ο Χάρντεν με 6/13 σουτ και 2/6 τρίποντα έβαλε 27. Τελικό σκορ ήταν 121-105.

Στο Τορόντο οι Ράπτορς κέρδισαν τους Σίξερς δείχνοντας ότι παρά την φυγή του Λέοναρντ διαθέτουν ακόμα εκπληκτικό σύνολο. Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους πρωταθλητές οι οποίοι είχαν σε καλή μέρα τους Βαν Φλιτ με 22 πόντους και Πασκάλ Σιάκαμ με double double 18 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Φιλαδέλφεια ξεχώρισε ο Τομπάιας Χάρις με 22.