Με σβηστές μηχανές,ΑΕΚ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0

Με δύο γκολ στα πρώτα 17 λεπτά της αναμέτρησης,η Ένωση
προ πυλών της άφιξης του Σέρχιο Αραούχο, κέρδισε 2-0 με τέρματα του Μάνταλου(14ο λεπτό) και Αλμπάνη(17ο λεπτό),και εξασφάλισε την συμμετοχή της στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Καθάρισε από νωρίς και είχε τον έλεγχο του ματς.
Ο Μάσιμο Καρέρα αποφάσισε να αφήσει εκτός αποστολής, τον Ολιβέιρα καθώς είχε κάποιες ενοχλήσεις ψηλά στον προσαγωγό με την θέση του να παίρνει ο Λιβάγια.Τσίντωτας στο τέρμα με Παουλίνιο,Βράνιες,Σβάρνα και Χουλτ να συμπληρώνουν την τετράδα της άμυνας,Σιμάνσκι Κριστιτσιτς,Μάνταλος επιλέχτηκαν στην μεσαία γραμμή και Βέρντε,Αλμπάνης Λιβάγια απαρτίζουν την επίθεση.Η Ένωση μπήκε αποφασισμένη για ένα γρήγορο γκολ που θα την ξεμπλόκαρε από την δύσκολη θέση.Στο 14ο λέπτο ήρθε ο τραυματισμός από Παουλίνιο  ο οποίος έπεσε άτσαλα σε μονομαχία με τον Χαουρέγκι,τον αντικατέστησε ο Μπακάκης,Από την αριστερή πλευρά ο Χουλτ έδωσε πάσα στον Λιβάγια αυτός με μία κίνηση απέφυγε τρεις παίκτες και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μάνταλο και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.Μετά από 3 λεπτά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της.Ο Βέρντε έδωσε στον Αλμπάνη ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο και έκανε το 2-0 με υποδειγματικό πλασέ.
Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Προσπάθησε ο Αστέρας,διατήρηση δυνάμεων από ΑΕΚ
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον Αστέρα ο οποίος με φανερό το πρόβλημα της δημιουργίας του στην επίθεση του ήταν δύσκολο να απειλήσει την εστία του Τσιντώτα.Στο 55ο λεπτό μετά από ασύλληπτη πάσα του πεσμένου Λιβάγια ο Αλμπάνης έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.Στο 70ο λεπτό  ο Αστέρας είχε ένα άστοχο σουτ του Μπαράλες και στις καθυστερήσεις του αγώνα η κεφαλιά του Πασαλίδη πέρασε άουτ.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο (12' Μπακάκης), Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρστίτσιτς, Μάνταλος (90+3' Σαμπανάτζοβιτς), Βέρντε (70' Γιακουμάκης), Αλμπάνης, Λιβάγια.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Άνχελ, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ (58' Ριέρα), Μαρκ Γκαρσία, Χουαρέγκι (66' Ιγκλέσιας), Μπελόκ (57' Κρεσπί), Μπαράλες.