Μονακό - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 : Πήρε το αίμα της πίσω ( vid )

Μονακό - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 : Εμφατική νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν μέσα στο στάδιο Λουί Β’ για άλλη μία φορά , όπου φέρνει την Παριζιάνικη ομάδα πιό κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος .
Οι δύο ομάδες προέρχονταν από της περασμένης κυριακάτικης μεταξύ τους αναμέτρηση στο Παρκ ντε Πρενς , όπου νικητής ήταν το θέαμα και το ποδόσφαιρο , καθώς στο σκόρ αναδείχθηκε ισόπαλο με τρία γκολ για κάθε ομάδα .  Το αποτέλεσμα ήταν πέρα για πέρα σημαντικό για τη Μονακό , καθώς της δόθηκαν ελπίδες για τη πορεία της στην συνέχεια της σεζον , αφού μετά την αποχώρηση του Ζαρντίμ φάνηκε πώς ήρθε ένας ίσως αντάξιος του αντικαταστάτης . Ο Ρόμπερτ Μορένο , ένας νέος προπονητής , με πολλές συστάσεις και αρκετά πλούσιο βιογραφικό , μετά το πέρασμα του από την εθνική ομάδα της Ισπανίας ώς βοηθός προπονητή δίπλα στον Λουίς Ενρίκε αλλά και ώς πρώτος προπονητής της σε ορισμένα παιχνίδια , έπραξε ένα μεγάλο βήμα στη καριέρα του και ανέλαβε τα καθήκοντα του ώς προπονητή της Μονακό . Ο αγώνας της περασμένης κυριακής ήταν το ντεμπούτο του στο γαλλικό πρωτάθλημα και δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί οτιδήποτε διαφορετικό παρά μία μεγάλη επιτυχία για τον ίδιο και την ομάδα . Παρόλα αυτά το εν λόγω θετικό κλίμα δεν κράτησε για πολύ αφού η ομάδα του Τούχελ έπραξε την εκδίκηση της .

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1 , ο Μορένο επέλεξε να παρατάξει την ομάδα χωρίς να αλλάξει κάτι σε σχέση με τον αγώνα της κυριακής . Απο την άλλη ο Τούχελ επέλεξε στο αρχικό του σχήμα το πολλά υποσχόμενο προϊόν των ακαδημιών της Παρί Σεν Ζερμέν , τον 17χρονο Κουασί αντί του Βεράτι . Στην αμυντική του γραμμή έκανε αρκετές αλλαγές καθώς έβαλε στα άκρα τον Κουρζαουά , Νταγκμπά και τον Κιμπέμπε αντί του Μαρκίνος . Η Μονακό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καθώς στο πρώτο 10λεπτο δημιούργησε επικίνδυνες προϋποθέσεις για την άμυνα της Παρί . Από εκεί και έπειτα η Παρί ανέβασε στροφές και κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο . Στο 24ο λεπτό , ο Ντι Μαρία βγάζει μία πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά και φέρνει τον Εμπαπέ σε θέση τετ α τετ , ανοίγοντας το σκορ , ενώ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου ο Κουρζαουά κερδίζει ένα εύκολο πέναλτι μετά την απόπειρα του Γκλικ να φράξει την πορεία του προς το τέρμα , πατώντας του το πόδι . Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νεϊμάρ διπλασιάζοντας το σκορ για την Παρί . Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο , κυρίαρχος του παιχνιδιού ήταν η Παρί . Στο 69ο λεπτό ο Μορένο αποφασίζει να αλλάξει τον Γκολοβίν και στην θέση του να περάσει τον Άντριεν Σίλβα . Στο 70 πραγματοποιούνται 2 αλλαγές για την Παρί . Στη θέση του Γκουέιγ περνάει ο Βεράτι ενώ στη θέση του Ικάρντι περνάει ο Πάμπλο Σαράμπια . Στο 72ο λεπτό ο Βεράτι με μία έξυπνη ψηλοκρεμαστή μπαλιά σε συνδυασμό με την κάκιστη εκτίμηση της φάσης των αμυντικών της Μονακό , 3 παίκτες της Παρί βγαίνουν ελεύθεροι μπροστά στο τέρμα και με αποδέκτη τον τραγικά αμαρκάριστο Σαράμπια η Παρί κάνει το 0-3 . Στο 79 κλείνουν οι αλλαγές για τις 2 ομάδες , καθώς για την Μονακό περνάνε στο ματς οι Ογκιστέν και Γιόβετιτς στη θέση των Ζέλσον Μαρτίνς και Φάμπρεγκας ενώ για την Παρί περνάει στη θέση του Ντι Μαρία ο Ντράξλερ . Στο 72ο λεπτό , μετά από εκτέλεση φάουλ του Άντριεν Σίλβα , ο Μπακαγιόκο σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα και μειώνει σε 1-3 . Τέλος , στις καθυστερήσεις του 2ου ημιχρόνου , μετά από λανθασμένη μπαλιά των παικτών της Μονακό στο κέντρο , η Παρί βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Νεϊμάρ να δίνει την μπάλα στον προωθημένο Εμπαπέ και με υποδειγματικό πλασέ γράφει το τελικό 1-4 .

Οι συνθέσεις :

Moνακό : Λεκόμτ, Χένριχς, Γκλικ, Μαριπάν, Μπαλό, Μπακαγιόκο, Γκολόβιν (69’ Άντριεν Σίλβα), Ζέλσον Μαρτίνς (78’ Ογκιστέν), Φάμπρεγας (79’ Γιόβετιτς), Μπαλντέ, Μπεν Γεντέρ.

Παρί Σεν Ζερμέν : Νάβας, Νταγκμπά, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Κουρζαουά, Γκουέιγ (71’ Βεράτι), Κουασί, Ντι Μαρία (79’ Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Ικάρντι (71’ Σαράμπια), Εμπαπέ.