GP Ρωσίας_Πρόγραμμα τριημέρου

Η Formula 1 συνεχίζει χωρίς διακοπή αυτό το τριήμερο στην πίστα του Σότσι για τον δέκατο έκτο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η κορωνίδα των μηχανοκίνητων σπορ άνοιξε τα φτερά της και στη Ρωσία με το πρώτο Grand Prix να διεξάγεται το 2014. Η Ferrari πηγαίνει στην πίστα που βρίσκεται στις όχθες της Μαύρης θάλασσας με κεκτημένη ταχύτητα καθώς προέρχεται από τρεις σερί νίκες, καθώς ο Leclerc ήταν νικητής σε Βέλγιο και Ιταλία και ο Vettel επανήλθε με νίκη, μετά από ένα χρόνο αποχής από το πρώτο σκαλί του βάθρου. Για την Mercedes και τον Lewis Hamilton από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να πιέζουν πράγματα και καταστάσεις καθώς η βαθμολογική διαφορά είναι(ακόμη) μεγάλη.

Πέρυσι, ο Lewis Hamilton ήταν ο νικητής με τον Bottas και τον Vettel να κατακτούν τις άλλες δύο θέσεις στο βάθρο. Ο αγώνας που χάρισε στον Bottas την παρθενική του νίκη το 2017, πέρυσι δεν εξελίχθηκε ιδανικά. Ο Φιλανδός κατέκτησε την pole position αλλά στον αγώνα 'έδωσε' την πρώτη θέση στον teammate του μετά από εντολή της ομάδας, που πανηγύρισε το 1-2.