Όλα λάθος,Τουρκία - Ελλάδα 2-1

Η Εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε την Τουρκία ,
στα πλαίσια φιλικής αναμέτρησης ενόψει των επόμενων  κρίσιμων αγώνων με Ιταλία στις 8/6 και Αρμενία στις 11/6.Το σκορ έληξε με ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 2-1.Οι Τούρκοι ουσιαστικά  από τον πρώτο ημίχρονο κλείδωσαν την  νίκη.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Είχε την κυριαρχία η Τουρκία,έχασε κρίσιμες ευκαιρίες για την ισοφάριση η Εθνική μας και ευτυχώς είχε τον Πασχαλακή να κάνει σημαντικές αποκρούσεις.Το σκορ άνοιξε ο μεσοεπιθετικός της Ρόμα Ούντερ στο 11ο λεπτό,βρήκε χώρο και χρόνο για ένα άπιαστο σουτ το οποίο δεν άφησε περιθώρια στον Πασχαλάκη να πιάσει την μπάλα.Στο 17ο λεπτό  μετά από λάθος του Σάμαρη ο Καραμάν πιάνοντας ένα διαγώνιο σουτ νικάει τον Πασχαλάκη και διπλασιάζει τα τέρματα για την Τουρκία.Κοντά στο γκολ έφτασε η Εθνική,στο 24ο λεπτό το σουτ του Σάμαρη πήγε στο δεξί δοκάρι του Τσακίρ Η τελευταία καλή ευκαιρία,έγινε στο 40ο λεπτό με το σουτ του Φορτουνή να περνά ελάχιστα άουτ.
Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Η Εθνική συνέχισε την σχετικά κακή εικόνα που είχε στο πρώτο ημιχρόνο.Η Τουρκία έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και στο 49ο λεπτό έφτασε κοντά στο 3-0 με το πλασέ του Τοσούν  να το αποκρούει εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης.Στο 65ο λεπτό ο Άγγελος Αναστασιάδης δοκίμασε να αλλάξει την διάταξη της εθνικής σε 4-4-2 με τους  Σιώπη, Κολοβό, Μπουχαλάκη και Φορτούνη η τετράδα στον άξονα, και μπροστά τους  Κουλούρη και Ντουρμισάι.Λίγες φάσεις από το 75ο λεπτό και μετά με την Εθνική μας να απειλεί ελάχιστα την άμυνα των Τούρκων.Ο αγώνας έληξε με 2-1 με γκολ του Κουρμπέλη για την Εθνική μας  στην τελευταία φάση του αγώνα ,και πλέον η Εθνική μας στρέφεται στα δύο κρίσιμα παιχνίδια του Ιουνίου με Ιταλία και Αρμενία.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σενιόλ Γκιουνές): Ουγκουρτσάν Τσακίρ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Τζενγκίζ Μεράς, Τουφάν, Γιοκουσλού, Ουντέρ, Γιαζιτσί, Τοσούν, Καραμάν.

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Πασχαλάκης, Κούτρης, Μαυρίας, Βαλεριάνος, Κουρμπέλης, Σιώπης, Σάμαρης, Πέλκας, Φορτούνης, Μασούρας, Κουλούρης.