Άνετα η Λίβερπουλ,αγχωτικά η Τότεναμ

Πολλά γκολ επιτεύχθηκαν στην δεύτερη νύχτα των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ.Η Λίβερπουλ εξασφάλισε την δεύτερη νίκη της εναντίον της Πόρτο με εμφατικό σκορ (1-4) .Ματς για γερά νεύρα έγινε στο Έτιχαντ με ανατροπές -ανατροπών το ματς έληξε 4-3 με την Τότεναμ  λόγω του εντός έδρας γκολ να παίρνει την πρόκριση.
Το καλύτερο παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ με ανατρεπτικό φινάλε.
Τρελό πρώτο ημιχρόνο πραγματοποιήθηκε  στο Etihad stadium με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να βάζει μπροστά την Σίτυ μόλις στο 4ο λεπτό.ο Σον μόλις τρία λεπτά μετά ισοφαρίζει όταν με πλασέ κέρδισε τον Έντερσον.Η Τότεναμ μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή των παικτών της Σιτύ η μπάλα φτάνει στον Σον που με εκπληκτικό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μπερνάρδο Σίλβα κοντράρει και μπερδεύει τον Λιορίς  για το 2-2 .Στο 21ο λεπτό ο Ντε Μπρούιν δίνει κάθετη πάσα στον αμαρκάριστο Στέρλινγκ για το 3-2.Το ημίχρονο έληξε με την Τότεναμ να χάνει αλλά να έχει ακόμα στα χέρια της το εισιτήριο της πρόκρισης.Στο 59ο λεπτό ο Ντε Μπρούιν μετά από μία κούρσα από το κέντρο,πασάρει στον Αγκουέρο ο οποίος με ένα εντυπωσιακό πλάσε νικά τον Λιορίς για να δώσει στην Σίτυ προβάδισμα δύο γκολ και το εισιτήριο για τα ημιτελικά.Στο 73ο λεπτό σε μία ανυποψίαστη φάση η Τότεναμ κερδίζει κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Λιορέντε και παρά τις υποψίες για χέρι, με την βοηθεία του VAR μέτρησε το γκολ.Στις καθυστέρησεις του ματς στο 93ο λεπτό γκολ της Σίτυ ακυρώνεται ως οφσάιντ, και η πρόκριση πήγε  στην Τότεναμ η οποία θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ.

Επίδειξη δύναμης η Λίβερπουλ
Στον επαναληπτικό η Λίβερπουλ με λιγότερο άγχος και με τον Οριγκί στην αρχική της ενδεκάδα αντί του Φιρμίνο ισοπέδωσε την Πόρτο με 1-4.Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο Μανέ με προβολή μετά από ασσίστ του Σαλάχ.Στο 64ο λεπτό ο Σαλάχ νίκησε τον Κασίγιας σε τετ-α-τετ και έγραψε το 0-2.Στο 69ο λεπτό ο Μιλιτάο με κεφαλιά έκανε το 1-2 μετά από κόρνερ.Στο 77ο λεπτό ο Φιρμίνο που μπήκε αλλαγή με κεφαλιά έκανε το 1-3 και το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε με τον ίδιο τρόπο από τον Βαν Ντάικ  μετά από κόρνερ.Η Λίβερπουλ στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα,