Πρωτάθλημα με πεντάρα ,ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 5-0

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο κατάμεστο γήπεδο της Τούμπας
τον Λεβαδειακό,για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Μετά από 34 χρόνια, ο ΠΑΟΚ αναδεικνύεται πρωταθλητής Ελλάδος  για τρίτη φορά στην ιστορία του  και από ότι φαίνεται και αήττητος.Το ματς έληξε 5-0  με  δύο τέρματα του Σάκχοφ  του Μπίσεσβαρ,του Σβιντέρσκι,και του Βαρέλα.Από την άλλη,ο Λεβαδειακός υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Football League,καθώς είναι στην προτελευταία θέση.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Καταιγιστικός ο Δικέφαλος,ανήμπορος να αντιδράσει ο Λεβαδειακός
Ο ΠΑΟΚ λόγω και του κλίματος γιορτής  που επικρατούσε στην Τούμπα μπήκε επιθετικά στον αγώνα και με το καλημέρα βρήκε δίχτυα.Λάθος της άμυνας του Λεβαδειακού, ο Σβιντέρσκι πήρε τη μπάλα, την  έσπασε την περιοχή του Μπάγιατς και ο Ουκρανός πανεύκολα έκανε το 1-0.Αμέσως μετά σε αντεπίθεση του Λεβαδειακού ο Νίκα βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη  έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Έλληνας γκολκίπερ.Στο 8ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ όταν ο Γιαννούλης έπεσε στην περιοχή.Στο 29ο λεπτό δόθηκε και δεύτερο πέναλτι  το οποίο κέρδισε ο μάτος.Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση,και ο Μπάγιατς απέκρουσε.Μετέπειτα ακολούθησαν κάποια άστοχα σουτ των Ολιβέιρα και Πέλκας,μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.Ο ΠΑΟΚ έλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, ενώ ο Λεβαδειακός δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του ενδεικτικό παράδειγμα και η κατοχή μπάλας (80-20 υπέρ του Δικεφάλου).Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 2 γκολ του Δικεφάλου.
Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Στο ίδιο τέμπο με περισσότερα γκολ ο ΠΑΟΚ
Ασταμάτητος ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ.Στο 53ο λεπτό ο Πέλκας εκτελεί το κόρνερ και ο Βαρέλα στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού κάνει το 3-0 με κεφαλιά.Το 4-0 έγινε στο 60ο λεπτό πάλι από στημένη φάση η μπάλα έφτασε στον Σάκχοφ και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Στο 65ο λεπτό το σουτ του Μάτος απέκρουσε ο Μπάγιτς.Στο 81ο λεπτό ο Σβιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ζάμπα για να διαμορφώσει το 5-0.Στις καθυστερήσεις του 90λέπτου ο Βιερίνια μπήκε ως αλλάγη αντί του Πέλκα και αποθεώθηκε από  τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ(ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ):Μπάγιατς, Ανγκουά, Λιάγκας, Αντιλεού, Τσαμπούρης, Καραχάλιος, Μητρόπουλος, Νίκας, Σαβαντογκό, Νανγκίς, Χατζηλάμπρος.

ΠΑΟΚ(Ραζβάν Λουτσέσκου):Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.