"Διπρόσωπος" Ολυμπιακός στην Λιθουανία

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε "διπρόσωπος" απέναντι στην Ζαλγκίρις,στο πρώτο ημίχρονο ήταν άψογος και προηγήθηκε για 8 πόντους (40-48) και δεν έκανε λάθος όμως το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση και πέτυχε 27 πόντους με αποτέλεσμα να φτάσει στην ήττα (83-75).Οι "ερυθρόλευκοι" ερίξαν το ρεκόρ τους στο 6-5 ενώ αντίθετα η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 5-6.Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γουόλτερς που σημείωσε 14 πόντους,7 ριμπάουντ,6 ασσίστ,1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Ο Πρίντεζης ξεκίνησε ζεστός το ματς και στα πρώτα 3 λεπτά πέτυχε 3 τρίποντα και έδωσε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (6-11) στον Ολυμπιακό.Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν φοβεροί σε άμυνα και επίθεση και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους έξω από την γραμμή του τριπόντου (είχε 7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 10 πόντους (19-29).Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με άλλο ένα τρίποντο του Ολυμπιακού από τον ΛεΝτέι (19-32) ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και με καλή άμυνα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 2 (40-42).Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0 και ανέβασε την διαφορά στους 8 (40-48) για να πάει στα αποδυτήρια χωρίς λάθος.Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λιθουανοί μπήκαν δυνατά και απάντησαν με δικό τους σερί 8-0 και ισοφάρισαν γρήγορα  (48-48).Ο Ολυμπιακός έβαλε καλάθι μετά από 4 λεπτά στην τρίτη περίοδο με τον ΛεΝτέι όμως κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα.Με το κλέψιμο του Γουόλτερς και το δίποντο στον αιφνιδιασμό έκλεισε η τρίτη περίοδος με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 1 (60-59).Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Ολυπμιακό αφού η Ζαλγκίρις πέτυχε ένα σερί 12-0 και πήρε μια διαφόρα 13 πόντων (72-59) και δεν το έχασε ξανά,όσο και αν οι παίκτες του Μπλατ προσπάθησαν να βρουν λύσεις,για να φτάσει τελικά στην νίκη με 8 πόντους (83-75).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (4/8 δίποντα, 4/6βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο), Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (5/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2/7 τρίποντα), Γουάιτ 13 (4/4 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 19 (5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Καβαλιάουσκας 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Ουλάνοβας 5 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Σπανούλης 9 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Τίμα 9 (3/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (3/9 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)
Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 24/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/32 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 10/11 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη