Δύσκολο τρίποντο του ΠΑΟΚ στην Λαμία,Λαμία- ΠΑΟΚ 0-1

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας την Λαμία
με σκορ 0-1.Με αυτό το διπλό   ο ΠΑΟΚ διατηρήθηκε στην κορυφή σε απόσταση ασφαλείας.

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΚΟΝΑ:
Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι πολύ συγκεντρωμένα και πίεζε τον ΠΑΟΚ.Στο 23ο λεπτό,ωραία επίθεση πραγματοποίησε ο  ΠΑΟΚ με τον Κάνιας να περνάει όμορφα στον Πρίγιοβιτς με τον Σέρβο φορ να τσιμπάει τη μπάλα με το δεξί του πόδι αλλά να κάνει κακό πλασέ και ο Σαράνοφ που είχε βγει γρήγορα απομάκρυνε τη μπάλα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ στο μισάωρο είχε μία μόλις τελική στην εστία της Λαμίας.Στο τέλος του ημιχρόνου,η Λαμία είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί,όταν η τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μπερτόγλιο  απομακρύνθηκε από τον Πασχαλάκη με τη μπάλα και να την στέλνει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και σώζει την εστία του ΠΑΟΚ από το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο,είχαμε ευκαιρίες  και από τις δύο ομάδες.Στο 48ο λεπτό, γύρισμα του Πέλκα από τα αριστερά, ο Πρίγιοβιτς έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Σαράνοφ που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Από πλευρά Λαμίας στο 51ο λεπτό ο Σαράνοφ έκανε το βολέ, δύο παίκτες της Λαμίας βγήκαν στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια με το πόδι το διαγώνιο αριστερό σουτ του Επστάιν μέσα από την περιοχή.Στο 54ο λεπτό,ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ, όταν η εκτέλεση φάουλ του Πέλκα από τα δεξιά, βρήκε τον  Βαρέλα ο οποίος κατάφερε παρά την πίεση του Μπαράλες να πιάσει το σουτ στην κίνηση και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Λαμίας παρά την προσπάθεια του Σαράνοφ.Στο 63ο λεπτό ο Κάνιας αποβάλλεται   με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά με το αριθμητικό μειονέκτημα προσπάθησε να καλύψει χώρους και να επιτεθεί με αντεπιθέσεις.Μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης η Λαμία δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με τον ΠΑΟΚ να σημειώνει σημαντικό διπλό και να κρατάει διαφορά ασφαλείας από τον δεύτερο Ολυμπιακό(+6).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Επστάιν, Δημούτσος, Πλιάτσικας, Μπερτόγλιο, Μπλάζιτς, Μπαράλες, Καραμάνος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Λημνιός, Πρίγιοβιτς.