Τεταρτή σερί νίκη για ΑΕΚ στο Champions League

ΑΕΚ-Φουενλαμπράδα 78-71
Γράφει ο Γιώργος Γιάννος
Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην Φουενλαμπράδα,παρότι είχε πάλι σκαμπανεβάσματα κατά την διάρκεια του ματς,και βελτίωσε το ρεκόρ της στο (4-1).
Ο Χάντερ ήταν εκπληκτικός και οδήγησε την ΑΕΚ στην νίκη με 24 πόντους.Θετική εμφάνιση από τους νέους της ΑΕΚ,Τσαλμπούρης (7 πόντους) και Μωραίτης (5 πόντους).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το ματς πετυχαίνοντας 5 σερί πόντους και με τον Τσαλμπούρη να ξεκινάει ζεστός το ματς και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (12-6).Η Φουενμπραλάδα με ένα σερί 8-0 πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (12-13) με την ΑΕΚ να απαντάει με ένα δικό της σερί και να κλείνει την πρώτη περίοδο με (24-19).Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 7 (31-24) με τους ισπανούς να βρίσκουν ρυθμό και με ένα σερί 8 πόντων πέρασε μπροστά για 1 πόντο (31-32).Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις,έμεινε για περίπου 6 λεπτά άποντη,και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη για 7 πόντους (41-34).Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για την ΑΕΚ και με την Φουενμπραλάδα να πετυχαίνει επιμέρους σκορ (2-11) πέρασε μπροστά στο σκορ (47-48).Η ΑΕΚ κάπου εκει σοβάρεψε και με ένα σερί 12-0 πήρε προβάδισμα 11 πόντων (59-48) και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (59-54).Η ΑΕΚ μπήκε ζεστή και έμοιαζε να καθαρίζει το ματς στην τέταρτη περίοδο και παρότι που προηγήθηκε 11 πόντους (66-55),η Φουενμπραλάδα μείωσε με ένα 7-0 σερί (66-62).Η ΑΕΚ όμως με πολύ καλή άμυνα και επίθεση δεν μπορούσε να χάσει το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (74-64),με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη τελικά με 7 πόντους διαφορά (78-71).