Καθάρισε στο τέλος

Μπάγερν - Ολυμπιακός 62-72ΜΠΑΓΙΕΡΝ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 62-72

Ο Ολυμπιακός είχε 4 ήττες στα τελευταιά 5 ματς και δεν μπορούσε να χάσει και στο Μόναχο από την Μπαγιερν και χώρις να εντυπωσιάσει πήρε την νίκη για να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 4-4,ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 3-5.Σπανούλης,Στρέλνιεκς,ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικοί  και οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μια πολύ σημαντική νίκη.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και με καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δίλεπτο με 4 πόντους (2-6) και με δύο διαδοχικά καλάθια του Πρίντεζη ανέβασε την διαφορά στους 8 (2-10) όμως η είσοδος του Γουίλιαμς έδωσε λύση στην Μπάγιερν που με 7 διαδοχικούς δικούς του πόντους προσπέρασε για 2 (15-12) με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (15-15).Η δέυτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα τρίποντο του ΛεΝτέι αλλά οι δύο ομαδες έμεναν κοντά στο σκορ στα πρώτα έξι λεπτά (23-24) αλλά με τον Μιλουτίνοφ οδηγό και στις δύο πλευρές του παρκέ οι "ερυθρόλευκοι¨ πέτυχαν ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν (27-31) για να φύγουν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια.Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να έχει μια μικρή διαφορά  5 πόντων (31-36) αλλά εκεί η Μπάγιερν απάντησε  με ένα δικό της επιμέρους σκορ 8-2 πέρασε μπροστά (39-38) για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με τους ¨ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 2 πόντους (43-45).Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με τον Βεζένκοφ να μην μπορεί να σταματήσει τον Γουίλιαμς και με τους Τιμά και Στρέλνιεκς να πετυχαίνουν 7 σερί πόντους ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5 πόντους (49-54).Στην συνέχεια με τον Σπανούλη να είναι καλός και στην δημιοργία αλλά και στο σκοράρισμα και με τον Στρέλνιεκς εκπληκτικό στο σκοράρισμα ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά και με ένα τρίποντο του Σπανούλη πέρασε μπροστά για 9 και στην επόμενη φάση με ένα γκολ-φάουλ ανέβασε την διαφορά στους 12 (53-65).Η Μπάγιερν δεν κατάφερε να βρει κάποια λύση και ο Ολυμπιακός έφυγε από το Μόναχο με την νίκη (62-72).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15 (5/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Λο 6, Τζέντοβιτς 2 (1/7 σουτ), Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 15 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6 (3/9 δίποντα)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σπανούλης 9 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 10 (2/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)
Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 21/50 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 11/11 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη