Λύγισε στο τέλος ο Προμηθέας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ 85-95

Ο Προμηθέας ήταν καλός απέναντι στην Μπολόνια ωστόσο στο τέλος λύγισε και έκανε την δεύτερη ήττα του στο Τσάμπιονς Λιγκ και έπεσε στο 5-2,ενώ η Μπολόνια συνέχισε το αήττητο και πήρε την 7 νίκη της σε ισάριθμα ματς.Κορυφαίος του ματς ήταν ο Αραντόρι (23 πόντους,3 ασσίστ και 3 ριμπάουντ) που οδήγησε την ομάδα του σε ένα σπουδαίο διπλό.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στπο ματς σημάδεψε την ρακέτα και δεν επέτρεψε στους Ιταλούς με την καλη του άμυνα να σκοράρει και έχτισε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (7-2) στα πρώτα 3 λέπτα.Ο Αραντόρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση και η Μπολόνια πέρασε μπροστά στο σκορ για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος με την Ιταλική ομάδα να προηγείται με 7 πόντους (20-27).Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό,ο Αραντόρι ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και  με τον Γκίκα να μείωνει στους 3 αρχίκα (31-34) και με ένα τρίποντο στην συνέχεια του Λίποβι (35-38) η Μπολόνια απάντησε και ξέφυγε με 10 πόντους (37-47) για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με ένα κάρφωμα του Μπράουν (39-47).Στο δεύτερο ημίχρονο οι πατρινοί μπήκαν πολύ δυνατά και με τα συνεχόμενα τρίποντα των Μπράουν και Όντουμ μείωσαν στους 2 (45-47) αλλά ο Πάντερ και ο Αραντόρι πήραν τις επιθέσεις πάνω τους και σε συνδυασμό με τις δύο τεχνικές ποινές και την αποβολή του Μάκη Γιατρά ανέβασαν την διαφορά στους 9 για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Ιταλούς να προηγούνται για 7 (63-70).Ο Προμηθέας αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ισοφάρισε γρήγορα με τον Σαλούστρο να είναι ζεστός (70-70) αλλά ξανά με τον Αραντόρι και τον Γκουρνού η Μπολόνια πήρε προβάδισμα 6 πόντων (74-80).Με πέντε πόντους του Γκίκα και του Τσαιρέλη μείωσε στον πόντο ο Προμηθέας (79-80) ομώς μετά τις δύο άστοχες βολές του Τσαιρέλη η Μπολόνια πέτυχε ένα 11-0 σερί και προηγήθηκε για 12 πόντους (79-81) και ο Προμηθέας δεν είχε απάντηση για να χάνει τελικά μέσα στην έδρα του για 10 (85-95).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 9, Λίποβι 8 (2/4 τρ., 6 ρ., 5 ασ.), Όντουμ 8 (2), Σαλούστρος 16 (3/3 βολές, 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τσαϊθρέλης 21 (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ελις 4, Γκίκας 14 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μέγερ 5(1), Παρκς
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σακριπάντι): Αραντόρι 23 (3/3 βολές, 4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Εμ Μπαγέ 7, Πάντερ 13 (1/2 βολές, 6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Κβάλε 16 (12 ριμπαουντ), Τέιλορ 12 (1), Ρόσι, Καπελέτι 3(1), Κουρνού 9(3/3 τρίποντα), Κράβιτς 12, Παγιόλα.
Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 24/43 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 7/12 βολές, 18-10 ριμπάουντ, 16 ασίστ,  3 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 κοψίματα.
Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 29/49 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 10/15 βολές, 22-11 ριμπάουντ, 18 ασίστ,  8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 κοψίματα.