Πρόκριση του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι «Δικεφάλων»

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 82-80
Γράφει ο Γιώργος Γιάννος

Σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να λυγίσει την ΑΕΚ και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.Πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τζόουνς (18 πόντους) και Μορέιρα (13 πόντους).Από την άλλη πλευρά για την ΑΕΚ ο κορυφαίος ήταν ο Μέις (21 πόντους) και Λαρεντζάκης (14 πόντους).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και εκμεταλεύτηκε την παρουσία του Μορέιρα στην ρακέτα και πήρε προβάδισμα 5 πόντων (12-7).Η ΑΕΚ με όπλο τους καλούς αιφνιδιασμούς της κατάφερε να προηγηθεί για 5 πόντους (19-24) και ο ΠΑΟΚ να βρίσκει δύο μακρινά σουτ και να κλείνει το δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά για 1 πόντο (25-24).Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με ένα σερί (6-0) πήγε την διαφορά στους 7 (31-24) με την ΑΕΚ να βρίσκει λύση έξω από τα 6,75 και  πέρασε μπροστά στο σκορ (33-34) και να κλείνει το ημίχρονο με την ΑΕΚ να προηγείται (44-45).Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο τρίποντα και πήρε προβάδισμα 7 πόντων (44-51) όμως δεν είχε την ανάλογη συνέχεια.Ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και με ένα επιμέρους σκορ (21-5) στα τελευταία 8 λεπτά της τρίτης περιόδου προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ (67-58),μάλιστα ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον προπονητή του για 13:30 λεπτά αφού δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές.Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και μείωσε στους 6 (70-64) και ο Χρυσικόπουλος με ένα τρίποντο έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ.Ο Χάντερ αποβλήθηκε και αυτός με δύο τεχνικές ποινές και εκεί αντέδρασε ακόμα περισσότερο με μπροστάρη τον Μέις μείωσε στους 2 πόντους (74-72).Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (78-79) ωστόσο ο Γκος με δύο βολές έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (80-79).Ο Μέις αστόχησε σε ένα σουτ και ο ΠΑΟΚ παρότι αστόχησε και αυτός πήρε το επιθετίκο ριμπάουντ ο Μαργαρίτης και με δύο βολές πήγε την διαφορά στους 3 (82-79).Ο Μέις κέρδισε δύο βολές και έβαλε 1/2,όμως ο Ματσιούλις κέρδισε την κατοχή μετά από υπόδειξη του διατητή για τζάμπολ.Η ΑΕΚ έκανε μια κακή επίθεση και ο Μέις με ένα άστοχο σουτ από το κέντρο αποχώρησε ηττημένη (82-80)