Νίκες για Προμηθέα και Ήφαιστο Λήμνου

Γράφει ο Γιώργος Γιάννος

ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 57-69

Ο Προμηθέας παρά την κούραση που είχε από τα συνεχόμενα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη,πήρε μια πολύ σημαντική νίκη εκτός έδρας που έχει την δυνατότητα να διεκδικήση μια θέση στην τετράδα του πρωταθλήματος.Τέταρτη νίκη του Προμηθέα στο πρωτάθλημα που ανεβαίνει στο 4-2,ενώ αντίθετα ο Χολαργός θα κάνει την τέταρτη ήττα και θα πέσει στο 2-4.Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρίον Μπράουν (19 πόντους) που κάνει άλλο ένα καλό παιχνίδι.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και ήταν κοντά στο σκορ,με τον Χολαργό να ακουμπάει την μπάλα στην ρακέτα και με 4/5 δίποντα προηγήθηκε (9-8) αλλά ο Προμηθέας απάντησε και με την λήξη της πρώτης περιόδου έχτισε μια μικρή διαφορά 4 πόντων (15-19).Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπράουν πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους (18-31).Ο Χολαργός βρήκε λύσεις και κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους (32-36) στο τελευταίο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου,όμως ο Μπράουν με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και ένα τρίποντο από το κέντρο ανέβασε την διαφορά στους 9 (32-41) για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε ο ρυθμός του αγώνα και ο Μπράουν με τον Τσαιρέλη κρατούσαν σταθερά μπροστά στο σκορ τον Προμηθέα που 2 λεπτά πριν την λήξη το τρίτο δεκάλεπτο προηγούταν για 10 (44-54) με το δεκάλεπτο να κλείνει (46-54).Η τρίτη περίοδο άρχισε με τον Μπράουν να ευστοχεί σε δύο τρίποντα (46-60) και με τον Χολαργό να έχει προβλήματα στο περιφερειακό σουτ.Ο Χολαργός δεν κατάφερε να απειλήσει τον Προμηθέα με τους Πατρινούς να φτάνουν στην νίκη με 12 πόντους διαφορά (57-69)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Καμπερίδης, Γιάνκοβιτς 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε 8 (9 ριμπάουντ), Λοβ 8, Κώττας 5, Σπυριδωνίδης 1, Φιτζπάτρικ 11 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χόκινς 4 (2/8 σουτ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ)
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Τσαϊρέλης 10 (1), Μέγιερ 6, Λίποβι 15 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 19 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σαλούστρος 2, Κασελάκης 4 (2/10 σουτ), Γκίκας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Όντουμ, Παρκς 4
Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 20/41 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 15 επιθετικά), 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 11 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 20/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 5/10 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ-ΠΑΟΚ 80-79
Απίστευτο φινάλε στην Λήμνο με τον Ήφαιστο να παίρνει την τρίτη νίκη εντός έδρας σε ισάριθμα παιχνίδια και να ανεβάζει το ρεκόρ της στο 3-3,ενώ αντίθετα ο Πάοκ θα κάνει την τρίτη του ήττα και θα πάει και αυτός στο 3-3.Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Φρειμάνις(17 πόντους και 7 ριμπάουντ) αλλά ο Σμιθ έκανε την καθοριστική τάπα που έκρινε το παιχνίδι.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Ο Ήφαιστος ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και στις δύο πλευρές του παρκέ και στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγήθηκε για 7 πόντους (10-3),όμως ο Πάοκ βρήκε γρήγορα απάντηση και ισοφάρισε (13-13),Με τους Χρυσικόπουλο και Γκος να είναι ασταμάτητοι,έβαλαν 24 πόντους μαζί στο πρώτο ημίχρονο,ο Πάοκ έκανε ένα σερί 12-0 και πήρε τα ηνία του ματς (24-33) με το ημίχρονο να κλείνει με τον Πάοκ να προηγείται γαι 8 (30-38).Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάοκ σοβάρεψε  και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί για 10 πόντους (41-51) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και φαινόταν πως δεν θα χάσει αυτό το ματς.Ο Ήφαιστος κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί,μετά από ώρα,για 1 πόντο (55-54) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου.Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες  εναλλάσονταν συνεχώς στο σκορ,για την ακρίβεια 5 φορές ήταν ισόπαλο το σκορ και 7 φορές άλλαξε προβάδισμα στην τελευταία περίοδο,με τον Ήφαιστο να καταφέρνει να ξεφεύγει με 4 πόντους (79-75) και ο Αθηναίου με ένα τρίποντο μειώσε στον πόντο (80-79),Με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Τέπιτς έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά με τον Αθηναίου να βγαίνει μόνος του με το καλάθη αλλά ο Σμιθ πετάχτηκε σαν από μηχανής Θεός και έκοψε το λει-απ του Αθηναίου με τον Ήφαιστο να παίρνει τελικά την νίκη (80-79).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 30-38, 53-54, 80-79.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10, Μανωλόπουλος, Μπρέιζελτον 8, Έβανς 11 (10 ριμπάουντ), Σμιθ 12, Σταμάτης, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 10 (4/4 σουτ), Μούρτος, Φρεϊμάνις 17 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 10.
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 6, Μορέιρα 4, Χρυσικόπουλος 11 (7/12 σουτ), Σχίζας 2, Κόνιαρης 5, Αθηναίου 8, Τέπιτς 4, Μαργαρίτης, Ζάρας, Χάτσερ 13, Γκάρετ 4, Γκος 22.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ήφαιστου Λήμνου: 19/33 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 18/29 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.
Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/31 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 8/14 βολές, 28 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 12 επιθετικά), 9 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα.