Τεράστιος ΠΑΟΚ στην Ισπανία

Highlights από τη νίκη επί της Οπάβα

Μεγάλη εμφάνιση από τον ''ψυχωμένο'' ΠΑΟΚ στην έδρα της Τενερίφη και πολύ μεγάλη νίκη για την ελληνική ομάδα (65-66), έσπασε το αήττητο των Ισπανών και έβαλε ισχυρά θεμέλια πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ισπανική ομάδα ήθελε να κλείσει με το ''απόλυτο'' των νικών τον πρώτο γύρο του Basketball Champions League, την ώρα που ο ΠΑΟΚ προερχόταν από τρεις συνεχόμενες επιτυχίες και έψαχνε την τέταρτη διαδοχική νίκη του στην Ευρώπη. Η αναμέτρηση ήταν σκληρή από το ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ δεν φοβήθηκε την πρώην κάτοχο του τροπαίου, έπαιξε με τρομερό πάθος και μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ με διαφορά 7 πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου (12-19). Η Τενερίφη αντέδρασε, γύρισε το ματς στο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της. Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε, δέχτηκε μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ πέτυχε 15 και πήρε ξανά ένα καλό προβάδισμα, 42-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, το 58-62 στο 36' έγινε 64-62 στο 38' με δύο τρίποντα για τους οικοδεσπότες. Ο Μορέιρα ισοφάρισε σε 64-64 1'20 πριν το φινάλε, και με το σκορ στο 65-64 23' πριν το τέλος, τη λύση έδωσε με όμορφο καλάθι ο MVP του ματς, Λίνος Χρυσικόπουλος. Στην τελευταία επίθεση ο ''δικέφαλος'' έπαιξε τρομερή άμυνα πάνω στο Μακ Φάντεν, οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε σουτ της απελπισίας και οι Θεσσαλονικείς απέδρασαν με τη σπουδαία επικράτηση από τα Κανάρια Νησιά!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66