ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΟ ΟΑΚΑ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο της <<κλασσικής>> αναμέτρησης ανάμεσα σε ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΌ και ΜΠΑΡΤΣΕΛΌΝΑ βρήκε τους πράσινους να προηγούνται.Παρόλα αυτά, δεν γίνεται να μην σχολιάσει κανείς το μικρό επιθετικά σκορ (13-10).
Ο Παναθηναικός άρχισε  καλά με τον Στεφάν Λάσμε  να βάζει 4 διαδοχικούς πόντους  ,ενώ ο θηριώδης Τόμιτς  απάντησε και τελείωσε το δεκάλεπτο με γεμάτη στατιστική.Ο Παναθηναικός παρά την εξαιρετική του άμυνα δεν μπόρεσε να  δημιουργήσει μεγάλη διαφορά  καθώς όπως και στο παιχνίδι με τον αιώνιο αντίπαλο  επιθετικά ήταν πολύ άστοχος.Επίσης,είχε 4 λάθη  ήδη ενώ έμεναν 2¨44 για το τέλος της περιόδου.Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο του Τόμας  ο οποίος στην συνέχεια πρόσθεσε άλλους 2 .Με τον Θανάση να βάζει τρίποντο και την διαφορά να φτάνει στους 11 πόντους(21-10) ο coach των μπλαουγκράνα αναγκάστηκε να καλέσει time-out.Το πρώτο καλάθι της Μπρατσελόνα ήρθε από τον Πάνκος  ο οποίος σκόραρε απέναντι στον Γκίστ .Ο Σεραφέλ στην συνέχεια κέρδισε   τον  Αντετοκούνμπο και πρόσθεσε 3 πόντους(goal-φάουλ)  με το σκορ να διαμορφώνεται σε 23-17 και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 6 πόντων .Η απάντηση ήρθε ξανά από τον Τόμας με  δύο σουτ  μέσης απόστασης  με τον Παναθηναικό να φαίνεται να κυριαρχεί στο παιχνίδι και το σκορ να  ειναι 27-21.Ο Σεραφέλ συνέχισε να  <<νικάει>> τους ψηλούς των πράσινων και μείωσε σε 27-23.Με δύο λεπτά να απομένουν ο  Ίαν Βουγιούκας με τις δύο βολές του  αύξησε την διαφορά του σε 29-25.Σειρά  πήρε το βελούδινο σφυρί του ΠΑΟ  που ευστόχησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι από μέση απόσταση (32-25).Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 34-25 με buzzer beater  από τον Κίθ Λάνκφορντ και τον Παναθηναικό να  είναι κυρίαρχος έχοντας μία διαφορά 9 πόντων.Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε  με  άστοχες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες αλλά ο Λάσμε με ένα κλέψιμο ανέβασε στην διαφορά στους 11 πριν έρθει ο Τόμιτς   να  βάλει  ένα καλάθι για το 36-27. Στην συνέχεια ο Παπαπέτρου ευστόχησε  πίσω από τα 6.75   δηλώνοντας παρόν στο ματς ενώ   μείωσε ξανά ο  εντυπωσιακός Τόμιτς  ( 39-29).Ακολούθησαν  δυο τρίποντα ένα από τον Λάσμε και άλλο ένα από την πλευρά των μπλαουγκράνα και το σκορ διαμορφώθηκε σε  42-32.Το ρόδι έσπασε και ο Ερτέλ με σουτ δυο πόντων  μειώνοντας έτσι την διαφορά(42-34) .Την σκυτάλη πήρε ο Κούριτς με 6 διαδοχικούς πόντους  μειώνοντας σε 42-40 .Ένα εύκολο lay-up  έφερε το ματς στα ίσια με την ομάδα του Πασκουάλ να μην έχει αρχίσει καλά. Την ομάδα ξεμπλόκαρε ο Τόμας με καλάθι και φάουλ  και στην συνέχεια ο Λάσμε με δυο εύστοχες βολές(47-42).Ο Νικ  ανέβασε την διαφορά με κλέψιμο και στην συνέχεια ένα <<χαλαρό>> lay-up  με την Μπαρτσελόνα να  παίρνει time-out.Τo σερί συνεχίστηκε από τον Κίθ που σκόραρε για δύο ενώ σταμάτησε από το κάρφωμα του Σεραφέλ ,με τον Κλαβέρ να έρχεται  να μειώσει στους 4 με  έμμεσο τρίποντο .Με την τεχνική ποινή που δίνεται στον Τόμας του Παναθηναικού το σκορ διαμορφώνεται σε 53-50 . Το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει με ακόμα ένα buzzer του <<killer>> Λάνγκφορντ  (55-50).Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με  αντεπιθέσεις των δύο ομάδων με το σκορ να  πηγαίνει στο  60-54 με 8¨00 να απομένουν.Ακολούθησε τρίποντο από το Γκίστ και ένα όμορφο κάρφωμα του Μήτογλου   που  οδήγησε το ματς πάλι σε διψήφια διαφορά  (65-54).Στην συνέχεια ακολούθησαν συνεχείς επιθέσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες και  το σκορ να είναι 68-61 με  4¨18 να μένουν για την λήξη του παιχνιδιού.Με το σκορ να βρίσκεται στο 70-62 μετά τις εύστοχες βολές του  Λοτζέσκι  και το χρονόμετρο να δείχνει  2¨15 ο Παππάς κερδίζει ένα έξυπνο φάουλ και ανεβάζει την διαφορά στους  10 με τον Σίγκλετον να μειώνει στους 8 με δύο δικές  του βολές (72-64).Το παιχνίδι έληξε με τους πράσινους να κερδίζουν   την Μπαρτσελόνα   76-70 με σημείο αναφοράς την εξαιρετική του άμυνα και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λάνγκφορντ 8 (4/5 δίποντα), Λάσμε 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Παπαπέτρου 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντο, 1/2 βολές), Παππάς 7 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 2 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη σε 32:08), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές)
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 15 (5/7 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ σε 15:18), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ σε 22:39), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλαβέρ 7 (5 ριμπάουντ), Τόμιτς 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)