Με τέτοιο Χάντερ δεν γίνεται να χάσει

ΑΕΚ-ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ 65-59
Γράφει ο Γιώργος Γιάννος

Η Άεκ παρότι είχε αρκετές απουσίες (Ξανθόπουλος,Ράταν-Μέις,Σάκοτα και Καββαδά) κατάφερε να κάνει την πέμπτη διαδοχική της νίκη στην Ευρώπη και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-1,σε ανίθεση οι Λιθουανοί που πήγαν στο 2-4.Εξαιρετικός ο Χάντερ (28 πόντους και 9 ριμπάουντ) που οδήγησε την Άεκ στην νίκη.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με την Άεκ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 7 πόντων (14-7) με την Λιετκαμπέλις να απαντάει και να κλείνει την πρώτη περίοδο βρίσκοντας πίσω στο σκορ (17-13).Η δεύτερη περίοδο άρχισε άσχημα για την Άεκ με την λιθουανική ομάδα να πετυχαίνει ένα σερί (11-0) και περνάει μπροστά στο σκορ για 5 πόντους (19-24).Ο Λαρεντζάκης και Χάντερ σταμάτησαν το σερί της Λιετκαμπέλις με 2 βολές και ένα κάρφωμα (23-24) και ο Μωραίτης με ένα τρίποντο έβαλε μπροστά την "ένωση",με τις δύο ομάδες να φεύγουν για τα αποδυτήρια ισόπαλες (30-30).Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τρίποντο για την κάθε ομάδα με την Λιετκαμπέλις να καταφέρνει να χτίσει μια μικρή διαφορά 5 πόντων (38-43) με την Άεκ να αντιδρά και με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου να μειώνει στους τέσσερις (47-51) με τον Σαντ Ρος.Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τον Ρόμπερσον να βάζει 1/2 βολές και η Λιετκαμπέλις να κρατάει μια διαφορά 4 πόντων (50-54).Η Άεκ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (59-55) με τον Ουίλσον να μειώνει στους 2 και τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε δύο βολές για να ανεβάσει την διαφορά στους 5 (62-57),οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν απαντήσουν με την Άεκ να επικρατεί τελικά με (65-59).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).
ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.
Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 26/38 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
Τα ομαδικά στατιστικά της Λιετκάμπελις: 15/34 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 16 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα.