Στους «4» η Κύμη!

Κύμη-Περιστέρι 74-73

Γράφει ο Γιώργος Γιάννος
Σε ένα ντέρμπι όπως εξελίχθηκε,οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό με την Κύμη τελικά να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία και το Περιστέρι να κάνει την πρώτη ήττα του για φέτος.Πρωταγωνιστές για την ομάδα της Κύμης οι Μπολντς (18 πόντους) και Σαγκς (22 πόντους) ενώ για το Περιστέρι Χάροου (14 πόντους) και Ντάνιελ (13)

ΤΟ ΜΑΤΣ
Οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα βρίσκονταν κοντά στο σκορ με την Κύμη να συμπληρώνει τα 5 ομαδικά στα πρώτα 3 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου.Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό με τον Ντάνιελ να ξεκινάει ζεστός το ματς πετυχαίνοντας τους 11 από τους 18 πρώτους πόντους της ομάδας του δίνοντας της ένα προβάδισμα 8 πόντων (10-18) με την Κύμη να μην έχει απάντησει και να κλείνει την πρώτη περίοδο βρίσκοντας πίσω για 13 πόντους (12-25).Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη μπήκε πιο δυνατά και με ένα σερί 6-0 μείωσε στους 7 (18-25) με το Περιστέρι να ανεβάζει πάλι την διαφορά στους 11 (18-29).Ο Μπολντς με 5 δικούς του πόντους μειώνει την διαφορά στους 7 (26-33) με το ημίχρονο να κλείνει με ένα λει απ του Σαγκς που έκανε το σκορ (34-41).Στο δεύτερο ημίχρονο η Κύμη με καλή άμυνα και σημειώνοντας 6 διαδοχικού πόντους μείωσε την διαφορά στον πόντο (40-41) με τον Βασιλόπουλο να δίνει λύση στο Περιστέρι με ένα τρίποντο και ένα κλεψιμό του το Περιστέρι ανέβασε την διαφορά στους 6 (40-46).Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και με τον Σαγκς να πετυχαίνει 5 σερί πόντους δίνει προβάδισμα (53-51) για πρώτη φορά στην Κύμη με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται (57-54).Η Κύμη με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε την διαφορά με πέντε διαδοχικούς πόντους (62-54) με τον Γκρέι να απαντάει για το Περιστέρι με ένα τρίποντο (62-57).Η Κύμη κρατούσε το προβάδισμα και προηγήθηκε με ένα τρίποντο του Σαγκς για 9 πόντους (69-60).Το Περιστέρι με εξαιρετική άμυνα και επίθεση πήρε το προβάδισμα με ένα σερί 11-0 (69-71) με τον Σαγκς να ισοφαρίζει για την Κύμη.Ο Χάροου σκόραρε για το Περιστέρι και έκανε το (71-73) όμως η Κύμη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Ουάσιγκτον να πετυχαίνει ένα φοβερό τρίποντο και να δίνει την νίκη στην ομάδα του με (74-73)