Έπεσε όρθια,Μπάγερν - ΑΕΚ 2-0

Τι και αν έχασε η ΑΕΚ ,
κοίταξε στα μάτια το θηρίο που λέγεται Μπάγερν Μονάχου παρόλο που έχασε ξανά με το ίδιο σκορ 2-0 όπως και στο ματς της Αθήνας.Τα δύο γκολ σημειώθηκαν από τον Λεβαντόβσκι ένα εκ των οποίων από την άσπρη βούλα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
Πειθαρχημένη,συγκεντρωμένη και ψυχωμένη εμφανίστηκε η Ένωση από τα πρώτα μόλις λεπτά της αναμέτρησης κάνοντας για ένα 30λέπτο δύσκολο το έργο της ομάδας του Κόβατς.Μετά από κόρνερ του μάνταλου ο Λαμπρόπουλος στο 6ο λεπτό έπιασε μία καλή κεφαλιά αλλά πήγε έξω από το αριστερό δοκάρι.Η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους γηπεδούχους με μία δυνατή κεφαλιά του Γκορέτζκα η οποία απομακρύνθηκε από τον  Μπάρκα.Στο 29ο λεπτό σε ένα διαστήμα που η Μπάγερν δεν απειλούσε καθόλου την ΑΕΚ, ο Τσόσιτς τράβηξε τον Λεβαντόβσκι μέσα στην περιοχή    και υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο ο Πολωνός στράικερ μετέτρεψε σε γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίθεση με το πρώτο η Ένωση μπήκε κουρασμένη,περιορισμένη και ασφυκτικά κλεισμένη από το ψηλό πρέσιγκ των παικτών της Μπάγερν.Στο 71ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Λεβαντόβσκι βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερν σφραγίζοντας παράλληλα την νίκη.

ΠΑΙΚΤΗΣ-ΚΛΕΙΔΙ:
Σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ο οποίος κέρδισε ένα πέναλτι και έβαλε δύο γκολ όπως και ο Κίμιχ έκανε μία εντυπωσιακή εμφάνιση τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ:Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Άλεφ, Μάνταλος, Πόνσε.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Γκνάμπρι, Γκορέτσκα, Μίλερ, Ριμπερί, Λεβαντόφσκι.