Μοιρασμένο το ντέρμπι με χιτσκοκικό φινάλε,Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 1-1

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό για
το πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.Ο Παναθηναϊκός παρότι κρατούσε το σκορ υπέρ του μέχρι το 90ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα με τον Σισέ στις καθυστερήσεις  του αγώνα.Έτσι ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει την ΑΕΚ στην βαθμολογία μένοντας 6ος με 15 βαθμούς ενώ  ο Ολυμπιακός έμεινε στην 3η θέση με 20 βαθμούς.
Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός  είχε περισσότερο χρόνο τη μπάλα στα πόδια του,ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρία από αντεπιθέσεις.Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου άνηκε στον Ολυμπιακό στο 38ο λεπτό ο  Φορτούνης συνεργάστηκε άψογα με τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, προσπάθησε να του σκάψει τη μπάλα, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε.Το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο και με τον τραυματισμό του Χασάν ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Λάζαρο.Στο 61ο λεπτό βρήκε δίχτυα ο Παναθηναϊκός με εντυπωσιακή  ενέργεια  του Κάτσε ο οποίος   πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μπουχαλάκη, έπιασε τον δεξί κεραυνό και έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σα, ο οποίος εκτινάχθηκε, ακούμπησε τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.Μετά το γκολ του Κάτσε ο Ολυμπιακός πίεζε για την ισοφάριση με αποτέλεσμα το παιχνίδι να  αποκτήσει γρήγορο ρυθμό.Στο 86ο λεπτό το σουτ του Ομάρ έξω από την περιοχή, στο δεξί δοκάρι η μπάλα.Στο 95ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ που έψαχνε όταν ο   Καμαρά ο οποίος  έκανε το γέμισμα στα δεξιά για το κεφάλι του Ομάρ, εκείνος τη γύρισε και ο Σισέ με προβολή έκανε το 1-1.
ΠΑΙΚΤΗΣ-ΚΛΕΙΔΙ:
Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση ο Σίσε συγκαταλέγεται στους κορυφαίους του Ολυμπιακού διότι έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του,ενώ για τον Παναθηναϊκό σπουδαίο παιχνίδι έκανε τόσο ο Μπουζούκης όσο και ο Κάτσε.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Ολυμπιακός:​Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Νάτχο, Ποντένσε και Χασάν.

Παναθηναϊκός:  Διούδη, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιο, Μαυρομμάτη, Γιόχανσον, Κουρμπέλη, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκη, Χατζηγιοβάνη και Μακέντα