Πάει φορτσάτος στην κορυφή,Άρης-Ολυμπιακός 0-1

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Κλεάνθης Βικελίδης
χάρη σε τέρμα του Χασάν στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση έχοντας ορισμένες καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά του αγώνα.Στο 4ο λεπτό το σουτ του γκιλιέρμε κατέληξε στην αγκαλιά του κουέστα ενώ ένα λεπτό αργότερα του σουτ του φορτούνη  ήταν άστοχο και κατέληξε άουτ.Η πρώτη καλή στιγμή του Άρη ήταν μετά από το φάουλ του ματέο γκαρσία το οποίο κέρδισε και εκτέλεσε  ο ίδιος στο 18ο λεπτό  όμως μπλόκαρε εύκολα ο Σα.Όσο προχωρούσε η ώρα ο Άρης έβρισκε χώρους και γίνονταν απειλιτικός με κύριο εκφραστή στις επιθετικές του εξορμήσεις στα καρέ του Σα τον ματέο γκαρσία.Η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε με την κεφάλια του Ντιγκινί να απομάκρυνεται δύσκολα σε κόρνερ από τον Σα ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ ψυχρό, με λίγες φάσεις και πολλά περισσότερα μαρκαρίσματα και από τις δύο ομάδες.Η πρώτη φάση ήταν και το γκολ του Ολυμπιακού με τον Νάτχο να αλλάζει πανέξυπνα την μπάλα στην άλλη μεριά δημιουργώντας ανισσόροπια στην διπλή ζώνη άμυνας του Άρη,βρήκε ολομόναχο τον Κουτρή ο οποίος με μία απλή πάσα στην καρδία της άμυνας του Άρη έδωσε στον Χάσαν ο οποίος από κοντά είχε εύκολο έργο και νίκησε το Κουέστα για το 0-1.Από το γκολ και μετά ο Άρης αν και είχε διάθεση δεν απείλησε ουσιαστικά τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-1 μέχρι το τέλος.

ΠΑΙΚΤΗΣ-ΚΛΕΙΔΙ:
Αναμφίβολα, η αλλάγη του Μάρτινς ο Νάτχο έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην αναμέτρηση,με μία απλή μπαλιά ξεκλείδωσε την άμυνα του Άρη και έδωσε πνοή στην επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού.
Από την άλλη πλευρά,Ο Ματέο Γκαρσία για τον Άρη έκανε εξαιρετικό παιχνίδι από αυτόν περνούσαν όλες οι επιθέσεις του Άρη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Άρης: Κουέστα, Μενέντες, Σόουζα, Δεληζήσης, Τζανακάκης, Σιώπης, Κολάσο, Γκαρσία, Ντιγκινί, Γκάμα, Γιουνές

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε και Χασάν