Τον ματιάσαμε... (video)

Ολυμπιακός -Αρμάνι Μιλάνο 75-99
Απότομη προσγείωση είχε το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην Euroleague. Οι πειραιώτες έχοντας πάρει δυο μεγάλα διπλά, με Χίμκι και Μπασκόνια, σε δυο έδρες που θα περάσουν λίγες ομάδες την φετινή σεζόν, έβγαλαν κούραση και υποκλίθηκαν  στην ανώτερη, στο δεύτερο ημίχρονο, Αρμάνι Μιλάνο.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν στη διάθεση τους τον απόντα Στρένλιεκς ενώ είχαν σε καλή μέρα τους Μάτζαρη (12 π.), Βεζένκοφ (12 π.), Μιλουτίνοβ (15 π.) και Πρίντεζη (13 π.), ενώ σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Σπανούλης και Παπανικολάου. Στον αντίποδα η Αρμάνι παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και έχοντας σε τρομερό βράδυ τους Τζέιμς (22 π.), Μίτσοβ (19 π.) και Νέντοβιτς (20 π.) επέβαλαν τον ρυθμό τους, αποδιοργάνωσαν αμυντικά τον Ολυμπιακό και πήραν μια εμφατική νίκη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 75-99

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και προσπάθησαν να τρέξουν τον Ολυμπιακό. Τα ποσοστά των ερυθρολεύκων, όμως, ήταν υψηλά και τα λάθη τους λίγα, και έτσι οι ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου που τελείωσε με τον Ολυμπιακό να έχει ένα ισχνό προβάδισμα δυο πόντων, 26-24. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε όπως και το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να είναι αποτελεσματικός επιθετικά αλλά να χωλαίνει αμυντικά, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να μείνει κοντά στο σκορ και να πηγαίνει στο ημίχρονο προηγούμενη με τρεις πόντους (41-44) .

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλά στο παρκέ και ξαναπήραν τα ηνία του παιχνιδιού... για λίγο. Οι Ιταλοί εκμεταλλεύθηκαν τα πολλά απανωτά λάθη του Γουίλιαμ- Γκός, έκαναν ένα σερί 10-0, έκτισαν μια διάφορα έντεκα πόντων και πήραν για τα καλά τα ηνία του παιχνιδιού (57-68). Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει πολλά και το δεκάλεπτο τελείωσε με την Αρμάνι να προηγείται με δέκα (63-73). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα, η Αρμάνι κρατούσε για τα καλά το παιχνίδι στα χέρια της. Δεν άφησε τον Ολυμπιακό να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αύξησε τη διαφορά και πήρε μια σπουδαία νίκη με 75-99 μέσα στην έδρα του αντιπάλου, παίζοντας τρομερό μπάσκετ και δημιούργησε μεγάλες ελπίδες για τη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός καλείτε να αφήσει πίσω του αυτή την ήττα, όπως και αν ήρθε και να κοιτάξει μπροστά, γιατί η σεζόν είναι μεγάλη.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99

Ολυμπιακός (Μπλάτ): Γουίλιαμς-Γκος 4, Τουπάν 2, Σπανούλης 3, Τίμα 4, Μιλουτίνοβ 15, Βεζένκοβ 12, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 12, ΛεΝτέι 8

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Ντέλα Βάλε 3, Τζέιμς 22 , Μίτσοβ 19, Γκουντάιτις 11, Μπέρτανς 5, Ταρτσέβσκι 4, Νέντοβιτς 20, Κουζμίνσκας 6, Μπρουκς 2, Τζέρελς 7

Επομενα Παιχνιδια: Ολυμπιακός - Μακάμπι Τέλ Αβίβ & Αρμάνι Μιλάνο - Χίμκι