Νίκες για τους Έλληνες σε Europe Cup και Basketball Champions League

Νίκες για Άρη, ΑΕΚ και Προμηθέα

ΝΤΝΙΠΡΟ-ΑΡΗΣ 51-55

Έσπασε το ρόδι Άρης, στο FIBA Europe Cup, που κέρδισε την Ντνίπτο μέσα στην Ουκρανία, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους “κιτρινόμαυρους”. Το κακό ξεκίνημά του Άρη έδωσε την εντύπωση πως η Ντνίπρο θα είχε ένα εύκολο βράδυ, αλλά με μια αντεπίθεση διαρκείας, ο Άρης, γύρισε το παιχνίδι και έφυγε με το διπλό από το Ντνιεπροπετρόφσκ. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Μπέλ (16 π.) και Μποχωρίδης (14 π.) ενώ για τους Ουκρανούς διασώθηκαν οι Ζακουρντάγιεφ (17 π.) και Κοζεμιάκιν (12 π.).

Η Ντνίπτο η ταν καλύτερη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές του Άρη σε άμυνα και επίθεση και πήρε από νωρίς διψήφια διάφορα (15-3). Ο Άρης αντέδρασε και παίρνοντας πολλές βοήθειες από τον πάγκο ισορρόπησε το παιχνίδι και κατέβασε τη διαφορά στους εφτά πόντους στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης βελτίωσε την απόδοσή του στην άμυνα ενώ συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Αρχικά κατέβασε τη διαφορά στο καλάθι (25-23) αλλά η Ντνίπτο έλεγξε το ρυθμό και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 33-28.

Η Ντνίπτο μπορεί να έκανε σωστή διαχείριση και να κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, αλλά η αντεπίθεση του Άρη είχε μόλις αρχίσει. Οι κίτρινοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και έδειξαν ότι δεν πήγαν στην Ουκρανία για διακοπές. Αρχικά ισοφάρισαν (33-33) με ένα σερί 5-0, ενώ αργότερα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-42. Οι Ουκρανοί αν και τα βρήκαν σκούρα κατάφεραν να αντιδράσουν και με ένα σερί 7-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 44-42. Όμως η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο ήταν ο Άρης. Οι κίτρινοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ και πήραν μια μικρή διαφορά πέντε πόντων, πέντε λεπτά πριν το τέλος (44-49). Ο Άρης διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και πήρε μια σημαντική νίκη με 55-51.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55

Ντνίπρο (Αγκάποφ): Κοζεμιάκιν 12, Σούντελ 5, Σίζοφ, Τιμοφεγιένκο 10, Ζακουρντάγιεφ 17, Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Νατιάζκο, Προκοπένκο 3

Άρης (Αγγέλου): Μπελ 16, Μποχωρίδης 14, Φλιώνης 5, Χάρις 3, Τζόουνς 5, Νταλό 3, Κάιζερ 6, ΜακΓκι 2, Βεργίνης 1

Επόμενοι αγώνες: Ντνίπρο - Κατάγια & Λουκόιλ Λέφσκι - Άρης

ΑΕΚ - ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 93-86

Με μια εξαιρετική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ΑΕΚ, βρήκε απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα που της έβαλε η Μπάμπεργκ, και πήρε μια μεγάλη νίκη για την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League. Η ΑΕΚ, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ρατάν-Μέις (24 π.), Γκρίφιν (14 π.) και Λαρεντζάκης (14 π.), έπαιξε ελκυστικό μπάσκετ, βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και δεν έδειξε να απειλείτε από την αντίπαλό της. Από την άλλη η Μπάμπεργκ, απόντος του Νίκου Ζήση και έχοντας σε καλή μέρα τους Κουλμπόκα (16 π.), Ρούμπιτ (20 π.) και Αλεξάντερ (14 π.), προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα καλά της διαστήματα.

ΑΕΚ και Μπάμπεργκ μπήκαν αμφότερες δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η ομάδα που έδειξε να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ήταν η ΑΕΚ. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο που το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια η ΑΕΚ σκλήρυνε την άμυνά της και με ένα σερί 6-0 άνοιξε τη διαφορά (13-8). Η καλή αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με το όμορφο μπάσκετ βοήθησαν την ΑΕΚ να κρατήσει το προβάδισμα και να τελειώσει το δεκάλεπτο στο + 6 (21-15). Η ΑΕΚ συνέχισε την καλή της εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, και με να επιμέρους σκορ 9-4, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-19), ενώ με ένα νέο σερί 8-0 ανέβασε τη διαφορά στο +15 (38-23). Η Μπάμπεργκ αντέδρασε, και με ένα δικό της σερί 7-0, κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (40-32). Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 44-34.

Η Μπάμπεργκ μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να καλύψει τη διαφορά. Αρχικά με ένα επιμέρους σκορ 5-12, οι Γερμανοι, έφεραν τη διαφορά στους τέσσερις (49-45), αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ίδια. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με ένα δικό της σερί 8-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +12, 57-45. Η Μπάμπεργκ, προσπάθησε να ξαναβρεί ρυθμό αλλά η ΑΕΚ δεν την άφησε και έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 67-59 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε όπως και το τρίτο. Η Μπάμπεργκ μείωσε αρχικά στους 5 πόντους 71-66 αλλά η ΑΕΚ παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από Ματσιούλις και Λαρετζάκη πήρε ξανά μια διψήφια διαφορά (81-70) και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αδικεί κανέναν αφού η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και κέρδισε με 93-86.

Τα δεκαλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 14, Χάντερ 9, Ρατάν-Μέις 24, Σάκοτα 2, Σαντ-Ρος 7, Γιαννόπουλος 2, Λαρεντζάκης 14, Ματσιούλις 8, Ρόμπερσον 11, Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος 2

Μπάμπεργκ (Μπαγκάτσκις): Ράις 6, Κουλμπόκα 16, Ρούμπιτ 20, Σμιντ 5, Αλεξάντερ 14, Χάρις 2, Γέλοβατς 8, Ολίντε 7, Στάκι 5, Κράτσερ, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 3

Επόμενοι αγώνες: Ντιζόν - ΑΕΚ & Μπάμπεργκ - Λιετκαμπέλις

ΜΠΑΪΡΟΙΤ -ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 70-75Ϊ

Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα, ο οποίος κέρδισε με 75-70 της Μπαϊρόιτ και έκανε το 3/3 στην φάση των Ομίλων του Basketball Champions League. Ο Προμηθέας, παίζοντας μεγάλη άμυνα και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κασελάκη (17 π.), Λίποβι (11 π.) και Μέιερ (17 π.), κρατούσε από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού, επέβαλε τον ρυθμό του και άντεξε στην πίεση των Γερμανών. Η Μπαϊρόιτ, έχοντας σε καλή μέρα τους Χροβάτ (16 π.) και Μάρτιν (11 π.), προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο αλλά έπεσε πάνω στην καλή άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Προμηθέας ήταν ετοιμοπόλεμος, και μπήκε στο παιχνίδι έτοιμος για όλα. Έχοντας μπροστάρη τον Μέιερ, οι Πατρινοί, πήραν διψήφια διαφορά στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης (4-17). Οι Γερμανοί ξεπέρασαν το αρχικό σοκ και με ένα σερί 8-0 έριξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (12-17). Τελικά ο Προμηθέας βρήκε λύσεις επιθετικά και τελείωσε το δεκάλεπτο προπορευόμενος με εννέα πόντους (16-25). Η Μπαϊρόιτ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Βελτιώνοντας την άμυνα της προκάλεσε αφλογιστία στον Προμηθέα επιθετικά ενώ μείωνε σταδιακά τη διαφορά η οποία έπεσε στους τέσσερις πόντους (22-26). Ο Προμηθέας όμως βρήκε λύση στο πρόβλημα και τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενος με δεκατρείς πόντους (30-43).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Προμηθέας ευτύχησε να αυξήσει τη διαφορά στο +16 με τρίποντο του Μέιερ, η συνέχεια όμως δεν ήταν η ίδια. Η Μπαϊρόιτ κάνοντας μια αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο -5 (48-53), τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Προμηθέας όμως βρήκε λύσεις από τους Κασελάκη και Χολ και τελείωσε το δεκάλεπτο στο +9 (48-57). Η Μπαϊρόιτ ήθελε τη νίκη και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να κλέψει το ματς. Ο Προμηθέας αισθάνθηκε πολλές φορές την ανάσα των Γερμανών αλλά η καλή του άμυνα και οι επιθετικές λύσεις από τους Γκίκα και Κασελάκη δεν έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαϊρόιτ να προσπεράσει και έτσι το παιχνίδι τελείωσε υπέρ των Πατρινών, με σκορ 70-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 30-43, 48-57, 70-75

Μπαϊρόιτ (Κορνερ):Μάρτιν 11, Ρόμπερτσον 9, Στόκτον 7, Τόμας 10, Βατσάλσκι 3, Μπρουκς 8, Ντόρεθ, Χροβάτ 16, Ράιβιο, Σέιφερθ 6.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατρας): Χολ 2, Κασελάκης 17, Λίποβι 11, Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 6, Μπράουν 2, Έλις 6, Γκίκας 7, Λαναράς, Μέιερ 17.

Επόμενοι αγώνες:  Βίρτους Μπολόνια - Μπαϊρόιτ & Προμηθέας Πάτρας - Μπεσικτας