Επιστροφή στις νίκες, με εξαιρετική εμφάνιση

Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβιβ 88-80

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, που κέρδισε τη Μακάμπι με 88-80, και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-1. Οι “ερυθρόλευκοι”, παίζοντας ωραίο μπάσκετ, με καλές άμυνες και επιθέσεις πήραν προβάδισμα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη μέρα τους Γουίλιαμς-Γκος (14 π.), Τουπάν (15π.), Πρίντεζης (13 π.) και Σπανούλη (16 π.), ενώ για τους Ισραηλινούς ξεχώρισαν οι Ο' Μπράιαντ (12 π.), Κέιν (22 π.), Ντιμπαρτολομέο (12 π.) και Μπλακ (12 π.).

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά, στο παιχνίδι, θέλοντας να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να μην αφήσουν τον αντίπαλο να επιβάλει το ρυθμό του. Η Μακάμπι, εκμεταλλευόμενη το καλό ξεκίνημα του Ο’ Μπράιαντ αλλά και την ευστοχία της πίσω από τη γραμμή του τρίποντου, ήταν αυτή που πήρε τελικά κεφάλι στο σκορ, 11-18 στο έβδομο λεπτό. Ο Ολυμπιακός, κάνοντας καλές επιλογές στην επίθεση και με αιχμή του δόρατος τον Γουίλιαμς Γκος, δεν άφησε την Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ και το δεκάλεπτο τελείωσε με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με τρεις, 18-21.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο αποφασισμένος να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, και το κατάφερε. Παίζοντας καλή άμυνα και τρομερή επίθεση, έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-3 στα τρία πρώτα λεπτά, πέρασε μπροστά με 29-24 και ανάγκασε τον Σπάχια σε τάιμ άουτ. Η Μακάμπι ξύπνησε, μετά το τάιμ άουτ, ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει τέσσερά λεπτά πριν το ημίχρονο, 32-32, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού, όμως, δεν τελείωσε εκεί. Ένα τρίποντο του Σπανούλη ήταν αρκετό να δώσει ψυχολογία στους γηπεδούχους που έκαναν ένα σερί 9-0 και φλέρταραν με διψήφια διαφορά (41-32), δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά, και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 45-37.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους σκορ 9-2εκτοξευσε τη διαφορά στο +15 (54-39), οχτώ λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η Μακάμπι αντέδρασε, και με ένα σερί 6-0 κατέβασε τη διαφορά στους εννέα (54-45), αλλά ένα τρίποντο του Τουπάν έδωσε ξανά αέρα δώδεκα πόντων στους “ερυθρόλευκους” (57-45), πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η Μακάμπι συνέχισε την προσπάθεια της να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις επιθετικά, κράτησε τη διαφορά, την αύξησε στο +13 (68-55) και τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 68-57 έπειτα από καλάθι του Κέιν στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και καλή επίθεση και αύξησε ξανά τη διαφορά στο +15, εφτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (75-60). Η Μακάμπι προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά και μείωσε, αρχικά, στους οχτώ,79-71, 2:30 λεπτά πριν το τέλος, ενώ μείωσε και στους εξι, 83-77, 30” πριν το τέλος. Όμως ένα τρίποντο του Τουπάν αύξησε τη διαφορά στους εννέα, 86-77, και καθάρισε το παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση ήταν 88-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80

Ολυμπιακός (Μπλατ):  Γουίλιαμς-Γκος 14, Τουπάν 15, Σπανούλης 16, Τίμα 3, Μιλουτίνοβ 2, Στρέλνιεκς, Βεζένκοβ 7, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 12

Μακάμπι Τελ Αβιβ (Σπάχια):  Ρέι, Ο' Μπράιαντ 12, Καλογιάρο 6, Ρολ 12, Κέιν 22, Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο 12, Κοέν, Μπλακ 12, Ζούσμαν 4

Επόμενοι αγώνες: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός & Μπαρτσελόνα - Μακάμπι Τελ Αβιβ